نماینده دائم سعودی در سازمان ملل:

عملیات صعده یک اقدام نظامی مشروع است

انتقاد از عدم اتخاذ اقدامات لازم از سوی شورای امنیت در خصوص اقدامات حوثی ها
“عبدالله المعلمی” نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به “کارن پیرس” سفیر انگلیس در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای این شورا، توضیحاتی درباره عملیات نظامی در صعده ارائه داد.
به گزارش “الشرق الاوسط”، عبدالله المعلمی، نماینده دائم پادشاهی سعودی در سازمان ملل در نامه خود به شورای امنیت آورده است: حمله روز پنجشنبه به صعده یک اقدام نظامی قانونی بود و رهبران حوثی را که مسئول عضوگیری از کودکان و فرستادنشان به میدان جنگ هستند و همچنین یکی از مربیان برجسته تک‌تیراندازی را هدف قرار داد.
وی گفت: ائتلاف عربی در یمن تأکید دارد که بررسی این عملیات را به تیم مشترک تحقیقات و ارزیابی حوادث برای اتخاذ اقدامات فوری واگذار کرده است.
المعلمی در این نامه آورده است: متأسفانه ما شاهد کوتاهی شورای امنیت درباره مقابله با نقض‌های صورت گرفته درباره قطعنامه‌های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ این شورا هستیم. حوثی‌ها از انبار موشک‌های بالستیک و پهپادها که به صورت غیرقانونی به آن دست یافته‌اند برای تهدید ثبات منطقه و دریانوردی در دریای سرخ و تنگه باب المندب استفاده می‌کنند. متأسفانه ما شاهد عدم اتخاذ اقدامات لازم از سوی شورای امنیت در خصوص اقدامات ایران برای ارسال سلاح به یمن هستیم.
المعلمی خواهان اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت درباره ممانعت از قاچاق سلاح اضافی به حوثی ها و محاکمه ناقضان شدند.
وی خواهان بخشنامه کردن این نامه به عنوان سند رسمی از سندهای شورای امنیت و ارجاع نسخه‌ای از آن به دبیرکل سازمان ملل شد.