سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد: برخی از کارگران خارجی که مشغول کار در ساخت‌وسازهای مرتبط با جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال در قطر هستند بیش از چند ماه است حقوقی دریافت نکرده‌اند.
به گزارش الشرق الاوسط، در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده است: بیشترین قربانیان عدم دریافت حقوق‌های قانونی کار در ساخت‌وسازهای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کارگران کشورهای هندوستان، نپال و فیلیپین هستند.
عفو بین‌الملل خواهان پرداخت حقوق کارگران خارجی در موعد مقرر است. حقوق‌هایی که طبق اطلاعات منتشر شده حتی با ۱۰ ماه تاخیر در پرداخت مواجه هستند.
این سازمان همچنین برای شناسایی دقیق نقض‌های قانونی صورت‌گرفته از سوی قطر پرسش‌نامه‌هایی را میان کارگران خارجی ساخت‌وسازهای جام جهانی ۲۰۲۲ پخش کرده است.
یک پیمانکار که در ساخت استادیوم مسقف برای جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر فعالیت دارد حقوق کارگرانش را نداده و آنها را در کیلومترها دور از خانه سرگردان رها کرده است. این گزارش را عفو بین‌الملل چهارشنبه منتشر کرد.
«مرکوری منا»، یک شرکت مهندسی و لوله‌کشی ساختمانی، هزاران دلار از حقوق کارگران خارجی خود را پرداخت نکرده است. این کارگران پروژه‌هایی چون استادیوم «لوسیل» را ساخته‌اند که مسابقات افتتاحیه و اختتامیه بناست در آن برگزار شود.
این شرکت که پایگاه اینترنتی و همچنین دفاترش در دوحه بسته شده است، به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهارنظر در این زمینه پاسخی ندادند.
قطر اعلام کرده که مشغول تحقیق روی این موضوع است.
یکی از کارگرانی که در این پروژه کار می‌کرد و اکنون در کشوری غریبه ویلان است به آسوشیتد پرس گفت: «مردم از سراسر دنیا به این استادیوم می‌آیند، می‌خندند، فریاد شادی می‌دهند و در هتل‌های زیبای اینجا اقامت می‌کنند… آیا آن‌ها هیچ توجهی به داستان پست این ساختار دارند؟ گمان نکنم… کور بودن این روزها بدل به امری معمول شده است.»
عفو بین‌الملل عنوان کرد که در گزارش خود ۷۸ کارگر در شرکت مرکوری کنا را مورد تحقیق قرار داده، با ۴۴ نفر از آن‌ها مصاحبه کرده و مدارک ۳۴ نفر دیگر را نیز بررسی کرده است.
از میان این کارگران ۵۸ نفر اهل نپال، ‌۱۵ نفر اهل هند و پنج نفر اهل فیلیپین هستند؛ این کارگران همه از کشورهای فقیر آسیایی می‌آیند که هر ساله به‌عنوان نیروی کار ارزان و راننده تاکسی به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌روند.
به گزارش عفو بین‌الملل، شرکت مرکوری منا چندین پروژه را در قطر اجرا کرده است، از جمله استادیوم، کتابخانه ملی قطر و بیمارستان و اقامتگاهی برای کارگران. کارگران به عفو بین‌الملل گفته‌اند که این شرکت به‌طور متوسط به آن‌ها هزار و ۳۷۰ الی دو هزار و ۴۷۰ دلار بدهکار است؛ مبلغی که برای خانواده‌های آن‌ها پول کلانی به حساب می‌آید. عفو بین‌الملل گزارش کرده که یکی از کارگران این شرکت،‌ پس از یک دهه کار، حدود ۲۵ هزار دلار از این شرکت طلبکار است.
از آنجا که کارگران برای خروج از کشور باید از سوی کارفرمایانشان مجوز بگیرند، برخی از آن‌ها بدون پول در کشوری بیگانه سرگردان شده‌اند و نمی‌توانند به وطن بازگردند.
جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال بیست‌و‌دومین دوره این رقابت‌ها است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار خواهد شد.
این برای نخستین‌ بار است که یک کشور حوزه خلیج‌ میزبانی جام جهانی فوتبال را بر عهده گرفته است.