عبدالله نوری گفته است که دولت بر اساس هر تعریفی که از "اعتدال" دارد، باید تاکیدات قانون اساسی در مورد "حقوق ملت" را پی گیری کند

عبدالله نوری گفته است که دولت بر اساس هر تعریفی که از “اعتدال” دارد، باید تاکیدات قانون اساسی در مورد “حقوق ملت” را پی گیری کند

عبدالله نوری گفته است که دولت بر اساس هر تعریفی که از “اعتدال” دارد، باید تاکیدات قانون اساسی در مورد “حقوق ملت” را پی گیری کند

به گزارش بی بی سی فارسی، عبدالله نوری، از سیاستمداران اصلاح طلب ایران، به همفکران خود توصیه کرد که “آنچه در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ پیش آمد و مجموعه ای از استثنائات در کنار هم قرار گرفت و نتیجه، پیروزی گفتمان اعتدال و اصلاحات شد” را قاعده تلقی نکنند.

آقای نوری در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: “اصلاح طلبان باید تلاش کنند این مجموعه استثنائات به قاعده بدل گردد و نتیجه رخداد های مهم و سرنوشت سازی مثل انتخابات را به کنار هم قرار گرفتن استثنائات در دقایق پایانی و اما و اگرها گره نزنند.”

عبدالله نوری از حامیان حسن روحانی و شعار “اعتدال” وی محسوب می شود. او بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر، در پیام تبریکی به آقای روحانی خواستار تلاش وی برای برقراری “آشتی ملی” شد.

این سیاستمدار اصلاح طلب در بخشی از سخنان امروز خود، با ذکر اینکه “مسائلی مثل سیاست خارجی و اقتصاد و معیشت مردم” برای دولت آقای روحانی در اولویت قرار دارد، به اصلاح طلبان توصیه کرده که در “مسائل مربوط به حقوق بشر و تحقق آزادی های فرهنگی، اجتماعی و مدنی” به دولت کمک کنند.

وی به دولت حسن روحانی هم گفته که “بر اساس هر تعریفی که از “اعتدال” دارد، باید “بر حقوق ملت هم، همانند سایر اصول قانون اساسی تاکید و نسبت به حسن اجرای آن نظارت کند”.

او همچنین، از رهبران جمهوری اسلامی خواسته است با آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، موجب “خوشحالی میلیون ها ایرانی” شوند.

توجه به ‘بدنه جامعه’

آقای نوری افزوده است: “جریان اصلاحات همان گونه که بر تقویت توسعه سیاسی و جامعه مدنی حساسیت دارد و با قشر نخبگان و فرهیختگان ارتباط دارد، باید بکوشد به معیشت مردم و به نگرانی ها و مشکلات بدنه جامعه هم توجه داشته باشد.”

این سیاستمدار در توضیح دیدگاه خود گفته است که در جامعه ایران مشکلات فراوانی وجود دارد که “فرصت فکرکردن به مسائل سیاسی و حقوق بشری، که دل مشغولی اصلاح طلبان است را کمتر می دهد”.

عبدالله نوری در بخشی دیگر از سخنانش به دانشجویان توصیه کرده که “همراه با اتفاقات گوناگون” فضای سیاسی کشور، دچار “یاس مفرط یا ذوق زدگی کاذب” نشوند.

آقای نوری اولین وزیر کشور دولت محمد خاتمی بود که توسط مجلس محافظه کار پنجم برکنار شد و سپس، روزنامه اصلاح طلب خرداد را راه اندازی کرد.

این روزنامه پس از حدود یک سال توقیف شد و دادگاه ویژه روحانیت آقای نوری را به ۵ سال زندان محکوم کرد. او پس از تحمل ۳ سال زندان آزاد شد.