محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران - عکس از اسوشیتدپرس

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران – عکس از اسوشیتدپرس

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک شبکه هندی که روز دوشنبه منتشر شد درباره رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ابراز خوشبینی کرده و گفته است که اگر اراده لازم وجود داشته باشد توافق طی ۵ ماه آینده به دست می‌آید.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکه سی ان ان-آی بی ان گفت که درباره توافق جامع با گروه ۱+۵ طی ۵ ماه آینده خوشبین است.

محمدجواد ظریف ظهر یکشنبه هم پس از دیدار و گفتگو با همتای اسپانیایی خود در نشست خبری مشترک گفته بود که در صورت حسن نیت و اراده سیاسی طرف مقابل و در صورتی که به مفاد برنامه اقدام مشترک در ژنو متعهد باشند، امکان دستیابی به یک راه حل جامع در همین فرصت یک ماهه اول تا پایان ژوئیه ۲۰۱۴ وجود دارد و می‌توانیم به یک راه حل برسیم.

از سوی دیگر هیئت های کارشناسی و فنی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب “بیانیه مشترک” که ۲۰ آبان میان دو طرف در تهران امضا شد در دو روز شنبه و یک شنبه طی دو مرحله مذاکره کردند.

براساس بیانیه مشترک قرار است در چارچوب یک سند مورد توافق ایران به سوالات و ابهامات آنان درباره سوالات و ابهامات باقی مانده در برنامه هسته‌ای‌اش پاسخ دهد. در همین چارچوب و در گام اول اجرای بیانیه مشترک ایران به شش موضوع مورد نظر آژانس طی سه ماهه گذشته پاسخ داده است قرار است نتیجه همکاری‌های ایران در این چارچوب در گزارش بعدی مدیر کل آژانس منتشر شود.

براساس اعلام آژانس به نظر می‌آید موضوع مطالعات ادعایی و ابعاد احتمالی نظامی از مهمترین موضوعات در این گفت‌وگوها بوده باشد.

در این میان بعضی رسانه های خبری مدعی شده اند آژانس بین المللی انرژی اتمی سوءظن هایی را درباره احتمال مقاصد نظامی برنامه هسته ای ایران مطرح کرده و مدعی شده این سوءظن ها هنوز رفع نشده است.

محمد رضا خباز، معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهور ایران، درباره سوء ظن هایی بر احتمال مقاصد نظامی برنامه هسته ای ایران وجود دارد در گفت و گو با شرق پارسی گفت: “این حرف مبنای حقوقی و قانونی ندارد و نمی تواند مورد پذیرش باشد. اینکه گفته شود احتمال مقاصد نظامی وجود دارد باید با ادله و دلیل همراه باشد. اگر آژانس دلیلی بر این ادعای خود دارد به جای اظهار نظر آن را دقیقا بیان کند”.

این نماینده سابق مجلس ایران همچنین گفت: “ایران همچنان پایبند به توافق ژنو است و به هیچ عنوان از تعهدی که کرده باز نمی گردد لذا آژانس باید در راستای قوانین آزانس سخن بگوید”.

به گفته خباز “اینکه گفته شود در برنامه هسته ای ایران تردید هایی وجود دارد و باید آن را برطرف کند، این حرف هم قابل تردید است. نمی توان با اظهار نظر شخصی و یا گمانه زنی در فضای دیپلماتیک سخن گفت. منطق آژانس باید قوی باشد. همانطور که منطق ما برای فعالیتهای هسته ای قوی است و توانسته ایم اغراض سیاسی را برطرف کنیم”.

از سوی دیگر یک منبع آگاه ایرانی که خواست نامش فاش نشود نیز در گفتگو با خبرنگار وبسایت فارسی الشرق الاوسط گفت: “برخلاف این خبر، آقای آمانو در گزارش و بیانیه افتتاحیه خود امروز در شورای حکام اعلام کرد که برنامه ایران صلح آمیز و تحت نظارت آژانس است و اقداماتی که توسط آژانس انجام شده گامی مثبت و رو به جلو است.”