مجلس ایران - عکس از ایسنا

مجلس ایران – عکس از ایسنا

۱۰۰ تن از نمایندگان مجلس ایران از هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شکایت کرده اند و گفته شده که دلیل اصلی این شکایت نحوه اعلام وصول سوالات و استیضاح های وزاری دولت روحانی بوده است.

حمید رسایی یکی از نمایندگان تندرو مجلس ایران و مخالف دولت روحانی به خبرگزاری فارس گفته است که ۱۰۰ تن از نمایندگان شکایت خود را طی نامه ای به کمیسیون های اصل ۹۰ و آیین نامه داخلی مجلس ایران تقدیم کرده اند.

این نمایندگان مجلس ایران معتقد هستند که هیات رییسه در اعلام وصول طرح «سوالات» و «استیضاح» از کابینه دولت روحانی، عملکردی «سلیقه ای» دارد و از اینرو تلاش دارند تا با مطرح کردن شکایت خود روند استیضاح و سوالات از وزرای روحانی را تسریع بخشند.

حمید رسایی در صحن علنی مجلس روز سه شنبه ۲۴ نیز به عملکرد هیات رییسه مجلس ایران اعتراض کرده و گفته است که هیات رییسه «جلوی استیضاح و سوال» وزرای دولت روحانی را می گیرد.

حسن روحانی رییس جمهور ایران از همان ابتدای کار برای گرفتن رای اعتماد برای وزرای کابینه خود با مشکلات زیادی مواجه بود، به طوری که سه تن از وزرای پیشنهادی وی، موفق به کسب رای اعتماد از مجلس ایران نشدند.

به نظر می رسد فشارهای تندرو های ایران که از ابتدای کار دولت روحانی آغاز شده بود، نه تنها با گذشت زمان کم نمی شود، بلکه بیش از گذشته نیز شده است، به طوری که نمایندگان وابسته به گروه تندرو در مجلس ایران سعی دارند پای وزرای روحانی را به هر بهانه ای به مجلس بکشند و آن ها را مورد سوال قرار دهند.

برخی از نمایندگان مجلس ایران که با دولت اعتدال گرای روحانی مخالف هستند، از اقدامات برخی از وزرای روحانی بسیار خشمگین هستند، به طوری که آن ها اعلام کرده اند با طرح سوال از این وزرا راضی نمی شوند و منتظر استیضاح این وزرا هستند.

هم اکنون طرح استیضاح سه وزیر نیرو، علوم و جهاد کشاورزی ایران در مجلس این کشور مطرح شده است، اما هیات رییسه مجلس هنوز این طرح های استیضاح را اعلام وصول نکرده است.

به نظر می رسد نمایندگان تندرو مجلس ایران در مورد استیضاح فرجی دانا، وزیر علوم پافشاری بیشتری نشان می دهند، به طوری که الیاس نادران نماینده مجلس ایران در این زمینه گفته است از حق خودش برای استیضاح وزیر علوم کوتاه نمی آید.

فعالیت ها و اقدامات فرجی دانا از همان ابتدای کار وی، انتقادهای تندروها را در پی داشت، به طوری که در آبان ۹۲، ۱۵۰ تن از نمایندگان مجلس نامه ای اعتراض آمیز در مورد اقدامات وزارت علوم به حسن روحانی، رییس جمهور ایران نوشتند. به نظر می رسد این اعتراض ها به دلیل لغو نکردن انتصاب هایی است که جعفر توفیقی در دوره کوتاه سرپرستی خود بر وزارت علوم انجام داده است. از همان زمان گمانه زنی ها برای استیضاح وزیر تازه نفس علوم آغاز شد.

روح الله حسینیان از چهره های شاخص جبهه پایداری و یکی از امضا کنندگان استیضاح فرجی دانا دلایل استیضاح وزیر علوم را برخی انتصابات و همچنین بحث لغو بورسیه هایی در دولت احمدی نژاد انجام شده بود، می داند.

صدیقی معاون وزیر علوم ایران به تازگی از اعطای بورسیه غیر قانونی دکترا به سه هزار نفر در زمان دولت احمدی نژاد پرده برداری کرد که این موضوع باعث ناراحتی برخی از نمایندگان مجلس شد و این نمایندگان این بورسیه ها را قانونی دانستند. نام نمایندگانی که از افشای این مساله ناراضی بودند در لیست امضا کنندگان طرح استیضاح دیده می شود.

پس از معرفی جعفر میلی منفرد به مجلس شورای اسلامی برای تصدی وزارت علوم و عدم کسب رای اعتماد، رییس جمهور ایران، جعفر توفیقی، وزیر سابق علوم در دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی به سمت سرپرستی این وزارتخانه منصوب کرد. انتصاب توفیقی در این وزارتخانه، امیدواری زیادی در بین دانشگاهیان و دانشجویانی که در طول دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد صدمه دیده بودند، ایجاد کرد.

توفیقی در دوران سرپرستی خود در وزارت علوم، اقدامات قابل توجهی در این وزارتخانه انجام داد. وی در نخستین اقدام خود در مقام سرپرست وزارت علوم شماری از استادان اخراجی را به کار بازگرداند و همچنین در این دوران دو ماهه، بسیاری از دانشجویان ستاره دار که از تحصیل باز مانده بودند به دانشگاه ها بازگشتند.

اصطلاح دانشجوی ستاره دار در سال ۱۳۸۵خورشیدی و در دوره وزارت محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم کابینه اول محمود احمدی نژاد، بیان شد. در تابستان همان سال، در کنار نام شماری از دانشجویان داوطلب کنکور کارشناسی ارشد، ستاره‌هایی قرار گرفته بود که بعدها در مواردی به احضار و بازجویی یا حتی محرومیت این دانشجویان از تحصیل منجر شد.

محمد مهدی زاهدی وزیر علوم وقت ایران در زمستان همان سال اعلام کرد که «ستاره‌دار شدن برخی دانشجویان، ناشی از قانون و مقرراتی بوده که از زمان دولت محمد خاتمی وضع شده و هر سال اجرا می‌شده است.»
این ادعا از سوی فخرالدین دانش، معاون وزیر علوم دوره خاتمی و غلامرضا ظریفیان معاون دانشجویی وزیر علوم همین دوره، تکذیب شد.

همچنین توفیقی در دوران کوتاه سرپرستی خود، صدرالدین شریعتی را از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی برکنار کرد. دوره هشت ساله ریاست شریعتی با اخراج یا بازنشسته کردن زودهنگام اساتید منتقد و امنیتی شدن فضای دانشگاه و تعطیل کردن برخی رشته‌های تحصیلی همراه بود.