آتش سوزی خیابان جمهوری

آتش سوزی خیابان جمهوری

بازماندگان دو قربانی آتش‌سوزی در خیابان جمهوری تهران ماموران آتش‌نشانی را متهم به کوتاهی کرده‌اند. آن‌ها از مسئولان انتقاد می‌کنند که با “بی‌شرمی تمام” به جای عذرخواهی، تقصیر را به گردن قربانیان می‌اندازند.

چهار روز پیش (یک‌شنبه ۲۹ دی) در پی آتش‌سوزی در ساختمانی در خیابان جمهوری تهران دو زن کارگر یک کارگاه تولید پوشاک از طبقه پنجم به پایین سقوط کردند و کشته شدند.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران عامل مرگ دو قربانی این حادثه را “عجله، ترس و عدم توجه به توصیه‌های آتش‌نشانان” اعلام کرد.

ملکی در عین حال اعتراف کرده که نردبان هیدرولیکی خودروی آتش‌نشانی به علت نقص فنی باز نشده بود. به گزارش خبرگزاری ایسنا خانواده‌ی کشته‌شدگان، مسئولان را متهم می‌کنند که با “بی‌شرمی تمام” به جای عذرخواهی، تقصیر را به گردن قربانیان می‌اندازند.

بنابر گزارش‌ها فرزند یکی از قربانیان در همان روز حادثه از ماموران آتش‌نشانی شکایت کرده و بازماندگان قربانی دیگر نیز درصدد شکایت هستند.

آزموده نبودن ماموران آتش‌نشانی

یکی از قربانیان آذر حق‌نطری، ۶۰ ساله، بوده که به گفته‌ی پسرش تا سه ماه پیش در کارگاه خیاطی کار می‌کرده و در روز حادثه برای پی‌گیری حقوق معوقه خود به این محل رفته بود.

محسن اکبرزاده فرزند آذر حق‌نظری روز چهارشنبه (۲ بهمن، ۲۲ ژانویه) در گفت‌وگویی با روزنامه شرق گفته که مادرش بیش از پنج دقیقه خود را از نرده پنجره آویزان کرده و یکی از آتش‌نشان‌ها به‌جای آن‌که شلنگ آب را به سمت شعله‌های آتش بگیرد آن را به طرف او گرفته بود.

اکبرزاده گفت، با شروع آتش‌سوزی مادرش به او تلفن کرده و او که خود را به محل حادثه رسانده شاهد این ماجرا بوده است. تصویرها و فیلم‌های دلخراشی که از این آتش‌سوزی در اینترنت منتشر شده این روایت را تایید می‌کند.

اکبرزاده در ادامه گفت‌وگو با شرق افزوده است: «علاوه بر این باید پرسید چرا آن‌ها نردبان درست و تشک نجات نداشتند، چرا نحوه درست ‌آب‌پاشیدن در موقعیت حساسی مثل این حادثه را بلد نبودند.»

بی‌ارزشی جان شهروندان برای مسئولان

نسرین فروتنی، ۴۴ ساله قربانی دیگر آتش سوزی است. او نیز مانند آذر حق‌نظری برای دور ماندن از شعله‌های آتش خود را از نرده پنجره آویزان کرده بود.

به گزارش روزنامه شرق مجید فروتنی با انتقاد از مسئولان آتش‌نشانی که به جای عذرخواهی قربانیان را مقصر جلوه می‌دهند می‌پرسد: «واقعا آیا نیاز به گفتن دارد که در هنگام وقوع آتش‌سوزی هر فرد عاقلی تلاش می‌کند خود را از شعله‌های آتش دور کند؟»

یکی دیگر از برادران نسرین فروتنی می‌گوید: «این‌که گفته شود آتش‌نشانی مجهز است و بهترین امکانات را دارد و در مانورهای خود از هزار جور وسیله استفاده می‌کند به چه دردی می‌خورد، وقتی در هنگام وقوع حادثه‌هایی مثل این آتش‌سوزی نتواند کاری بکند، چرا جان شهروندان و مردم برای مسئولان ارزش چندانی ندارد؟»

بازماندگان هر دو قربانی با گلایه از این که تاکنون هیچ مسئولی برای دلجویی و ابراز همدردی با آن‌ها تماس نگرفته، از رسانه‌ها خواسته‌اند در پی‌گیری این حادثه کوتاهی نکنند.

واکنش دیرهنگام رسانه‌ها

خبرگزاری ایسنا در گزارشی با عنوان “چرا رسانه‌ها از مرگ آن‌ها عقب ماندند؟” از نشریات، خبرگزاری‌ها و صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد می‌کند که تا روز چهارشنبه چندان توجهی به این حادثه نکرده‌اند.

در این گزارش آمده است: «رسانه‌ها سکوت کردند و آن‌قدر زمین را برای مسئولان باز گذاشتند تا آن‌ها از این سکوت استفاده کردند و تقصیر را به گردن قربانیان که به‌دلیل لیز خوردن از ساختمانی پنج طبقه به پایین پرت شدند، انداختند.»

فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی دوم بهمن با انتشار بیانیه‌ای از شهردار تهران و شورای شهر خواست “به مسببان اصلی این اشتباه نابخشودنی با اشد مجازات برخورد کند.”

در این بیانیه همچنین از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواسته شده “ابهامات فضای کاری واحد مذکور را مورد بررسی قرار داده” و به مجلس گزارش دهد.

نادر قاضی‌پور، نایب رئیس کمیسیون با اشاره به تعطیل رسمی بودن روز یکشنبه، به پایگاه خبری مجلس گفت که مسئولان وزارت کار باید تحقیق کنند که چرا در یک روز تعطیل این کارگران مشغول کار در واحد تولیدی بوده‌اند.

اعتراف به عملی نشدن وعده‌های مسئولان

شهردار تهران دوم بهمن ماه مدعی شد که از “دقایق اول” پس از آتش‌سوزی در خیابان جمهوری یک تیم فنی را مامور بررسی این حادثه کرده و گزارش کار این تیم حتما تا ۱۵ روز دیگر به اطلاع شهروندان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر محمد باقر قالیباف در عین حال اعتراف می‌کند که در جریان حوادث مشابه، مانند برخورد دو قطار در نیشابور یا سانحه مرگبار اتوبان قم هم مسئولان وعده رسیدگی داده‌اند “اما در آخر متوجه نشدیم که چه اتفاقی افتاد.”

قالیباف گفته است: «مردم شاهد بوده‌اند در جریان اتفاقاتی که در گذشته دور و نزدیک رخ داده است، همیشه گفته‌اند رسیدگی می‌کنیم اما در انتهای کار بنده نیز به عنوان یک شهروند نفهمیده‌ام که نتیجه چه شد.»

رئیس دولت یازدهم، حسن روحانی نیز اول بهمن ماه به وزیر کشور دستور داد “در اسرع وقت” به حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری رسیدگی کند و گزارش آن را به او ارائه دهد.