محاکمه نظامی کسانی که از رفتن به نبرد خود داری می کنند و برخی افسران به بازنشستگی دست می زنند

کارکنان نیروهای اورژانس سوری در حال حمل جسد یک شهروند که طی بمباران جنگنده های نظام در شمال شهر حلب کشته شد – عکس از خبرگزاری فرانسه

کارکنان نیروهای اورژانس سوری در حال حمل جسد یک شهروند که طی بمباران جنگنده های نظام در شمال شهر حلب کشته شد – عکس از خبرگزاری فرانسه

سپاه پاسداران ایران در رویکردی جدید، تعدادی از فرماندهان و افسرانی که از رفتن به جنگ در سوریه برای حمایت از بشار اسد رئیس جمهور این کشور خود داری کردند را به محاکمه نظامی ارجاع داد. سابق بر این سپاه اعضای خود را بین انجام وظیفه در سوریه، یا اخراج شدن و محرومیت از تمامی مشاغل دولتی مخیر می کرد.

شورش در صفوف «سپاه پاسداران»، پس از افزایش شمار کشته گانش در سوریه صورت می گیرد. به طوری که روز گذشته یک خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران از کشته شدن دو افسر دیگر خبر داد که یکی از آن ها سرهنگ  عزت الله سلیمانی و دیگری سرگرد سجاد حسینی هستند، و بدین ترتیب شمار افسرانی که طی دو هفته گذشته در سوریه کشته شدند به ۳۰ نفر رسید. کشته شدن حسین همدانی، فرمانده سپاه خاتم الانبیاء، که وظیفه حمایت از تهران پایتخت ایران را داشت، طی نبردهای ماه گذشته در شهر حلب، ضربه سنگینی به سپاه پاسداران وارد کرد. چند روز پس از آن نیز سرهنگ فرشاد حسونی زاده و سرهنگ حمید مختار بند در نبردهای دیگری در سوریه کشته شده بودند.

یک منبع نزدیک به سپاه پاسداران در اظهاراتی به «الشرق الأوسط» گفت: «افزایش شمار کسانی که تصمیم گرفتند از «سپاه» کناره گیری کنند، به ویژه از نسل جوان، و کسانی که در اصل به دلیل فرار از بیکاری به سپاه پیوسته بودند، باعث شد که فرماندهی نظامی در سیاست های سابق خود تجدید نظر کند، و کسانی که از رفتن به جنگ در سوریه خود داری می کنند را به اتهاماتی از قبیل «سرکشی و خیانت» به دادگاه نظامی ارجاع دهد». این منبع افزود: «برخی از عناصر سپاه پاسداران در منطقه اهواز برای دور زدن فرماندهی، به گزینه بازنشستگی و پرداختن به فعالیت های اقتصادی پناه می برند».

این منبع اشاره می کند که دادگاه نظامی وابسته به «سپاه»، تصمیم گرفت در خصوص کسانی که در این مرحله حساس تصمیم گرفتند کناره گیری کنند، تحقیقات گسترده ای انجام دهد. وی افزود این شورش بر خلاف ایدئولوژی مبارزه ای است که سپاه پاسداران برای دفاع از منافع نظام ایران در داخل و خارج از جمهوری اسلامی اتخاذ می کند.