وزرای خارجه مصر و روسیه تحولات سوریه را بررسی کردند

وزرای خارجه روسیه و مصر در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند و در جریان این دیدار دو طرف به بررسی توسعه همکاری دوجانبه و بررسی تحولات سوریه پرداختند.
به گزارش الشرق الاوسط، سامح شکری وزیر خارجه مصر در آغاز این دیدار از امیدواری قاهره نسبت به سفر عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور به روسیه خبر داد و گفت: این سفر در گشایش چشم‌اندازهای روابط میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها نقش خواهد داشت.
آخرین سفر عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر به روسیه به سال ۲۰۱۵ برمی گردد که در طی آن با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود در مسکو دیدار و گفت‌وگو کرد. جنگ و درگیری در سوریه، دیگر مشکلات حاکم در منطقه و همچنین مناسبات دوجانبه از موضوع‌های محوری این دیدار بود.
در سال ۲۰۱۷ نیز قرارداد نهایی ساخت نیروگاه هسته‌ای دبعا در غرب مصر با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در این کشور به امضا رسید.
وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان دیدار با سامح شکری، همتای مصری خود در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به بررسی وضعیت خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت.
دو طرف در جریان این دیدار به بررسی چشم‌اندازهای تداوم همکاری میان روسیه و مصر و توسعه و تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف پرداختند.
وزرای خارجه روسیه و مصر درخصوص وضعیت خاورمیانه و شمال آفریقا و تقویت همکاری دوجانبه با هدف حل بحران‌های منطقه به رایزنی پرداختند.