بمب‌گذاری لبنان در مقابل سفارت ایران-عکس از آزانس عکس اروپا

بمب‌گذاری لبنان در مقابل سفارت ایران-عکس از آزانس عکس اروپا

منابع امنیتی لبنان از کشف جزییات و اطلاعات جدیدی درباره هویت دو عامل عملیات انتحاری مقابل سفارت ایران در بیروت خبر دادند.

روزنامه الاخبار لبنان به نقل از یک منبع امنیتی این کشور اعلام کرد که اطلاعات اساسی درباره هویت عاملان انفجار روز سه شنبه ۱۹ نوامبر بیروت در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران کشف شده است.

منابع امنیتی احتمال می دهند که دو عامل انتحاری چند روز قبل از عملیات از مرز اردن وارد لبنان شده و به محض ورود در هتل شرایتون در منطقه «فردان» ساکن شدند و تا زمان عملیات در این مکان مستقر بودند.

تصاویر گرفته شده از طریق دوربینهای موجود در اطراف سفارت ایران از دو بمبگذار انتحاری و دیگر اطلاعات به دست آمده، موجب شد تا دستگاه های امنیتی بتوانند محل اقامت این دو عامل بمبگذاری را پیدا کنند.

شبکه تلویزیونی او تی وی لبنان نیز تصاویری از ۴ کارت شناسایی در محل انفجار پیدا کرده که مشخصات یکی از آن ها با دیگری مطابق است، در حالی که عکس های این کارتها با هم متفاوت هستند.

الاخبار نیز در این رابطه نوشت که دو کارت شناسایی از چهار کارت جعلی است و عاملان انتحاری کارت های شناسایی واقعی دو نفر به نام های عیسی غ. و محمد ق. را به همراه داشته اند. دستگاه های امنیتی لبنان صاحبان اصلی کارت را بازداشت کردند اما بعد از بازجویی مشخص شد که این افراد هیچ ارتباطی با این اتفاق نداشتند و از این رو آن ها را آزاد کردند.

مقامات امنیتی لبنان احتمال می دهند که عاملان اصلی این ترور تعداد زیادی از کارت های شناسایی را در اختیار دارند و به صورت تصادفی هویت عیسی و محمد را جعل کرده اند.

روزنامه جمهوریت نیز در گزارشی نوشت که بمبگذار اول سوار بر موتور سیکلت نبود، بلکه با یک دستگاه خودرو به نزدیکی سفارت ایران رسید و بعد از پیاده شدن از خودرو، به مقابل در اصلی سفارت رفت و در آنجا انفجار را انجام داد تا راه ورود به سفارت برای بمب گذار دوم باز شود.

در این هنگام راننده خودروی بمب‌گذاری شده (دومین عامل بمبگذاری) که قصد داشت خودرویش را مقابل دفتر فردی به نام زین الاتات کارشناس گیاهان دارویی متوقف کند، با دو خودروی دیگر تصادف می‌کند و یکی از مأموران پلیس به نام هیثم ایوب و فردی دیگر متوجه تصادف می‌شوند و راننده خودرو را تعقیب می‌کنند.

در این شرایط انفجار اول به وقوع می‌پیوندد و راننده خودروی بمب‌گذاری شده متوجه می‌شود که یک تانکر توزیع آب که نزدیک در سفارت توقف کرده بود، مسیرش را مسدود کرده است؛ پس تلاش می‌کند که با کوبیدن خودرو به تانکر، آن را از مسیرش دور کند؛ ولی نمی‌تواند پس سعی می‌کند تانکر آب را دور بزند و خودرویش را به ساختمان سفارت بکوبد، اما مأمور پلیس در خودروی وی را برای دستگیر کردنش باز می‌کند که راننده در این هنگام خودروی بمب‌گذاری شده را منفجر می‌کند و هر دو آن‌ها کشته می‌شوند.

تمام این جریانات با دوربین‌های سفارت ایران و ساختمان های اطراف سفارت با دقت تمام تصویربرداری شده است که این دوربین‌ها خودرویی را که تروریست اول از آن پیاده شد و خودروی بمب‌گذاری شده و چهره هر دوبمبگذار را نشان می‌دهند.