قاسم سلیمانی - ایسنا

قاسم سلیمانی – ایسنا

خبرگزاری رویترز به نقل از گزارشی از سازمان ملل فاش کرد، ناظران این نهاد بین المللی «انتشار عکس‌های قاسم سلیمانی در عراق»، را احتمالا گواهی بر حضور این فرمانده نیروی قدس در عراق می‌دانند. به گفته این ناظران، در صورت مستند بودن این عکس ها، حضور وی در عراق ناقض تحریم‌های بین‌المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسدران جمهوری اسلامی، را از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست تحریم‌ها بین المللی گنجانده است. این تحریم علاوه بر انسداد دارایی، منع سفر بین‌المللی را نیز برای او همراه دارد.

به جز شورای امنیت سازمان ملل، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز سلیمانی را به اتهام دست داشتن نیروهای قدس در خشونت‌های سوریه، تحریم کرده است.

تصاویری که اخیرا در شبکه های اجتماعی و وبسایت های اینترنتی منتشر شده تنها سندهای احتمالی برای تایید حضور سلیمانی در عراق نیست. فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران نیز در یک گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی از این موضوع سخن گفته بود.

امیرعلی حاجی‌زاده، این مقام ارشد سپاه ایران، در مهر ماه گفته بود که در جریان نبرد علیه نیروهای گروه «حکومت اسلامی» در عراق، قاسم سلیمانی نیز حضور داشته است.

رویترز می‌گوید گزارش «هیئت کارشناسان ملل متحد در امور ایران» در هفت صفحه منتشر شده و آن خبرگزاری نسخه‌ای از آن را ۱۷ آذر ماه دیده است. این هیئت، ناظر بر اجرای تحریم‌های بین‌المللی در رابطه با ایران است.

در این گزارش آمده «از سلیمانی در برخی موقعیت‌ها که ادعا می‌شود در خاک عراق است تصویر و فیلم گرفته شده است.»

بنا بر این گزارش، یکی از تصاویر احتمالا او را در «شهر آمرلی» در شمال عراق و پس از بازپس‌گیری آن از نیروهای «حکومت اسلامی» نشان می‌دهد.

دیپلمات‌ها در ماموریت ملل متحد در عراق، هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

مجله نیوزویک نیز در گزارشی آورده است: «تهران قاسم سلیمانی، مغز متفکر نظامی خود، را راهی عراق کرد. سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران است که – به تایید بسیاری از نظامیان – فرماندهی عالی و دارای توان مدیریت راهبردی بالا است. این فرمانده ایرانی که اغلب در ماموریت‌های مخفیانه شرکت می‌کند در ماموریت جدید خود در برابر دوربین‌ها ظاهر شد و ماه سپتامبر گذشته در منطقه عملیاتی آمرلی در کنار عراقی‌ها عکس گرفت. عکسی که حامل پیامی آشکار برای غرب بود که تهران تمام و کمال در صحنه حضور دارد.»