درگیری ها میان طرفدران روسیه و ارتش اوکراین بیش از 4 هزار کشته و نزدیک به نیم میلیون بیخانمان به جا گذاشته است – آژانس خبری فرانسه

درگیری ها میان طرفدران روسیه و ارتش اوکراین بیش از ۴ هزار کشته و نزدیک به نیم میلیون بیخانمان به جا گذاشته است – آژانس خبری فرانسه

بازرسان حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کردند، بر خلاف اعلام آتش بس میان روسیه و اوکراین در تاریخ ۵ سپتامبر ۲۰۱۴، آمار کشته ها و بی خانمان های اوکراین همچنان سیر صعودی را طی می کند.

در تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد آمده است که از نیمه ماه آوریل تا ماه نوامبر دست کم ۴ هزار و ۳۱۷ نفر در اوکراین کشته شدند که این آمار بالاتر از آمار ماه اکتبر است که در آن زمان ۴ هزار و ۴۲ نفر کشته گزارش شده بود.

در همین گزارش آمده که آمار بی خانمان های اوکراین نیز از ۱۸ سپتامبر تا کنون از ۲۷۵ هزار نفر به ۴۶۷ هزار نفر رسیده است.

در گزارش امروز سازمان ملل موارد نقض حقوق بشر، بازجویی، بازداشت و کار اجباری ذکر شده است. این گزارش در حالی منتشر می شود پترو پوروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین، می‌گوید کشورش «برای جنگی همه‌جانبه» آماده است.

پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با شبکه آلمانی ای.آر.دی گزینه های مختلف دیپلماتیکی مطرح کرد و فدرالیسم را گزینه قابل تاملی خواند. وی گفت: «آینده چه برای اوکراین در چنته دارد؟ اوکراین کشوری بزرگ با ۴۳-۴۴ میلیون نفر جمعیت است. این کشور بزرگ اروپایی است و فرهنگی اروپایی دارد. تنها چیزی که در این میان کم است و نیاز به آن حس می شود «میهن» خوانده شدن این سرزمین از سوی همه است، همه کسانی که صرف نظر از زبانی که صحبت می کنند – مجاری، روسی، اوکراینی یا لهستانی – سرزمینی باثبات و موفق ببینند و آن را میهن بنامند. برای دستیابی به این هدف همه باید درک کنند که پتانسیل هایشان را می توانند در این سرزمین یا در سرزمینی دیگر به عرصه عمل بگذارند. به همین خاطر است که تمایل نداشتن برخی نیروهای سیاسی در اوکراین برای را شنیدن امکان فدرالیسم در این کشور را نمی فهمم.»

غرب، روسیه را متهم به دخالت در بحران‌های شرق اوکراین، جایی که جدایی‌طلبان هوادار مسکو کنترل بخش‌هایی را در دست دارند، کرده است.

روسیه این اتهام‌ها را رد می‌کند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه تحت فشارهای تازه برای افزایش تحریم‌ها علیه مسکو، برای گفت‌وگو و رایزنی گرد هم می‌آیند. این نشست پس از آن برگزار می‌شود که سران کشورهای غربی در جریان گردهمایی گروه ۲۰ در استرالیا، از ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، انتقاد کرده و سیاست مسکو در اوکراین را «غیر قابل قبول» عنوان کردند. غرب، مسکو را به افزایش فشارها تهدید کرده است.

پوتین، نیز از سوی دیگر از اعضای گروه ۲۰ که آن کشور را تحریم کرده‌اند، انتقاد کرد و گفت تحریم‌ها ناقض اصول گروه ۲۰ و قوانین بین‌المللی است. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید غرب، اگر لازم باشد، برای سال‌ها به فشارهای خود علیه روسیه ادامه می‌دهد. او پوتین را «قلدر» توصیف کرده است.