محمود رضا خاوری، مدیر عامل سابق بانک ملی ایران

محمود رضا خاوری، مدیر عامل سابق بانک ملی ایران

یک مقام انتظامی در ایران گفته است که پلیس کانادا مدعی شده محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی و از متهمان پرونده موسوم به “اختلاس سه هزار میلیارد تومانی” از این کشور فرار کرده است.

به گزارش بی بی سی فارسی، مسعود رضوانی رئیس پلیس بین الملل نیروی انتظامی ایران گفته “پلیس کانادا مدعی شده خاوری به یکی از کشورهای آمریکای جنوبی یا حوزه کارائیب فرار کرده است.”

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ رضوانی دوشنبه ۱۴ بهمن (۳ فوریه) گفت که پلیس کانادا چند روز پیش خبر “فرار” محمودرضا خاوری را به مقام های جمهوری اسلامی اعلام کرده اما پلیس ایران هنوز چنین خبری را تایید نمی کند.

آقای خاوری در مهر ماه ۱۳۹۰ ایران را به قصد بریتانیا ترک کرد و نهایتا به کانادا رفت.
در واکنش به اعلام خبر ترک کانادا توسط مدیرعامل سابق بانک ملی، امروز غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه گفت که این قوه، به همراه وزارت امور خارجه و پلیس ایران در حال پیگیری بازگرداندن آقای خاوری است.

وی با انتقادی تلویحی از دولت کانادا افزود: “کشورهایی که مدعی مبارزه با فساد و پولشویی هستند تا به امروز این فرد را دستگیر و تحویل ایران ندادند.”

در همین ارتباط، دو روز پیش خبرگزاری مهر اظهارات مرتضی نجفی اسفاد، یک “وکیل پرونده های بین المللی” را منتشر کره بود که تاکید داشت تا زمانی که محمدرضا خاوری در دادگاه ایران محکوم نشود امکان تحویل او به این کشور وجود ندارد.

وی گفته بود تنها بعد از محکومیت قضایی آقای خاوری و قطعی شدن این رای در داگاه تجدیدنظر می توان انتظار داشت که دستگیری وی در یک کشور دیگر مورد بررسی قرار بگیرد.

آقای نجفی تاکید کرده بود: “اینترپل شاید الان وی را در لیست متهمان تحت تعقیب خود قرار داده اما به وی به عنوان متهم نگاه می کند، فردی که جرمش ثابت نشده است.”

در پی انتشار این اظهارات، ناصر سراج قاضی رسیدگی کننده پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی گفت که برای دستگیری محمودرضا خاوری توسط اینترپل “نیاز به صدور حکم و قطعیت آن نیست”. وی در عین حال افزود: “انشاء الله تا پایان سال محاکمه مدیران سابق بانک ملی برگزار خواهد شد.”
نام محمودرضا خاوری، در سایت اینترپل به عنوان یکی از افراد تحت تعقیب جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است.

اینترپل دارای نیروهای عملیاتی مستقل در کشورهای مختلف نیست و دستگیری افرادی که مشخصات آنها به نیروهای پلیس عضو این سازمان اعلام می شود، بستگی به تصمیم آن کشورها دارد.