ولادیمیر پوتین و بشار اسد رؤسای جمهور روسیه و سوریه در حال رفتن به سالن اصلی در کرملین در سفر ناگهانی و اعلام نشده اسد به روسیه – عکس از آژانس عکس خبری اروپا

ولادیمیر پوتین و بشار اسد رؤسای جمهور روسیه و سوریه در حال رفتن به سالن اصلی در کرملین در سفر ناگهانی و اعلام نشده اسد به روسیه – عکس از آژانس عکس خبری اروپا

در مذاکرات بحران سوریه، و به طور خاص، سخن درباره مرحله انتقالی و کنار رفتن بشار اسد، ما در برابر دو موضع متناقض قرار گرفته ایم. اما جالب توجه این است که مواضع متناقض در یک روز نمایان شدند؛ اولین موضع از سخنگوی وزارت خارجه روسیه صادر شد، و دیگری از معاون وزیر خارجه رژیم اسد.

در مسکو، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به این سؤال که آیا مسئله ماندن بشار اسد برای روسیه یک اصل مهم است، گفت: «قطعاً خیر. ما به هیچ وجه چنین چیزی نگفتیم». و افزود: «ما نمی گوییم که اسد باید برود یا باقی بماند»! در همین حال فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، که به ایران سفر کرده است، ایده دوره انتقالی را رد کرد و اعلام کرد که این ایده تنها در اذهان کسانی است که در واقعیت موجود قرار ندارند»!  تناقض تنها به این جا خاتمه نمی یابد، و در حالی که آژانس خبری «اینترفاکس» روز گذشته از میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه نقل کرد: «هفته آینده نمایندگان گروه های مخالف سوری را برای رایزنی به مسکو دعوت خواهیم کرد»، المقداد از تهران گفت: «هیچ دعوت رسمی در خصوص نشست دولت سوریه با مخالفان دریافت نکردیم»!  با توجه به این، در حال حاضر چه کسی در واقعیت موجود نیست؟ آیا روس ها در واقعیت موجود قرار ندارند؟  اگر این چنین است، پس چرا اسد از آن ها کمک خواست؟

می توان گفت که روس ها با صحبت کردن از این که ماندن اسد برای آن ها یک اصل مهم نیست، مانور می دهند. این درست است، اما این اظهارات مهم است و باید در مذاکرات مد نظر قرار بگیرد. آن چه در این جا باید به یاد بیاوریم، این است که روس ها، رد کردن پیش شرط های خودشان را، به ویژه در مورد سرنوشت بشار اسد، تکرار می کنند. و اینک روس ها اعلام می کنند که باقی ماندن اسد یک اصل مهم نیست. همان گونه که روس ها قبلاً می گفتند، چیزی به نام «ارتش آزاد» وجود ندارد، و اینک برای مذاکره با آن ابراز تمایل می کنند! بنابراین این موضع گیری روسیه نه تنها مهم به شمار می آید، بلکه ایران را در یک گوشه قرار می دهد، به خصوص پس از اظهارات اخیر این کشور که عربستان سعودی را به ایفای «نقش منفی» متهم کرد، زیرا ریاض خواستار خروج اسد است و آن را اساس راه حل در سوریه می داند.

ما اینک در برابر یک موضع روسی هستیم که می گوید: ماندن اسد یک اصل مهم نیست،  شاید الأن بتوانیم علت اشاره ایران به عقب نشینی از مذاکرات سوریه را بفهمیم، که بیش از آن که اعتراض به عربستان سعودی باشد، در اعتراض به روس ها است.

در حال حاضر قطعاً اسد کسی است که در واقعیت موجود قرار دارد، بنابراین تصور می شود که اظهارات روس ها، که ماندن اسد را یک اصل مهم نمی دانند، مورد استقبال قرار گیرد. خردمندان باید از روسیه بخواهند برای حرکت به جلو در دستیابی به روند انتقال سیاسی بر این موضع ثابت بماند. البته این استقبال نباید منجر به کوتاهی در حمایت از مخالفان، بخصوص ارتش آزاد شود، بلکه باید هر دوی این عملیات ادامه یابند؛ سیاسی و حمایت نظامی، آن هم به صورت موازی، تا این که در مذاکرات صلح پیروزی واقعی محقق شود. این مهم ترین هدف است.