مجید روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه ایران

مجید روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه ایران

یک عضو تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵ معتقد است که “قطار هسته‌یی ایرن در ژنو بر روی ریل قرار گرفت”. او در عین حال تاکید دارد که “مردم نگران نباشند”،” در مذاکرات از خطوط قرمز عبور نخواهیم کرد.”

مجید روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه ایران، پیش از این سفیر ایران در سوییس بود و در مقطعی مسوولیت نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل را برعهده داشته است.

وی درباره روابط ایران و آمریکا می‌گوید نمی‌خواهیم اسیر گذشته باشیم و البته آن را هم نادیده نمی گیریم.

مجید تخت‌روانچی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: سیاست خارجی دولت آقای دکتر روحانی بر اساس این شکل گرفته است که روابط خوبی با کل دنیا داشته باشیم. روابطی که بر اساس احترام متقابل و مبتنی بر رویکرد برابری کشورها باشد و هیچ کس برتری بر دیگری نداشته باشد. طبیعی است در این رویکرد کشورهای همسایه جایگاه خاصی دارند و می‌خواهیم با کشورهای همسایه روابط سالم و از موضع برابر و دوستانه داشته باشیم. هر کشوری در اطراف خود سعی می‌کند با همسایگانش روابط خوبی داشته باشد و ایران هم در این زمینه مثل سایر کشورهاست.

وی در باره‌ روابط ایران با کشورهای اروپایی با تاکید بر تاریخچه‌ روابط ایران و اروپا تصریح کرد: در عین حال که نمی‌خواهیم گذشته را نادیده بگیریم اما نمی‌خواهیم هم اسیر گذشته باشیم. نمی‌توان کل اروپا را مجموعه‌ای واحد فرض کرد، گر‌چه امروز در اتحادیه اروپا ۲۸ کشور عضویت دارند و احساس می‌کنند مجموعه‌ واحدی هستند، اما در داخل اروپا نیز گرایش‌های مختلفی وجود دارد.

قصد دولت گسترش روابط خارجی‌اش با تمامی کشورهای اروپایی است

معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ادامه داد: در مجموع ما ‌آماده‌ایم بر اساس احترام متقابل و از موضع برابر با کلیه کشورهای اروپایی رابطه داشته باشیم. طبیعی است گذشته‌ای در رابطه‌ی ایران با بعضی از این کشورها وجود داشته است وآن‌ها مشکلاتی هم ایجاد کردند. معتقدیم باید از گذشته برای آینده درس بگیریم و در گذشته متوقف نمانیم. اگرچه در موارد مختلف شاهد هستیم که این کار به این سادگی امکان‌پذیر نیست. اما در مجموع قصد دولت این است که روابط خارجی‌اش را با تمامی کشورهای اروپایی گسترش دهد.

سیاست تنش‌زدایی دولت، شامل ایالات متحده آمریکا هم می‌شود

روانچی درباره‌ روابط ایران و ایالات متحده آمریکا نیز با اشاره به تاریخچه‌ قبل و پس از انقلاب اسلامی با ایالات متحده آمریکا گفت که این تاریخچه شرایطی ایجاد کرده است که باید نسبت به این‌که درباره‌ آمریکا چه چیزی می‌خواهیم و چه برنامه‌ای داریم، دقیق باشیم.

او تاکید کرد: سیاست تنش‌زدایی دولت جدید شامل تنش‌زدایی با ایالات متحده آمریکا هم می‌شود. ما نمی‌خواهیم در روابط ایران و آمریکا تنش‌ها افزایش پیدا کند، بلکه خواهان کاهش تنش‌ها هستیم. این‌که در نهایت به چه سمتی برویم بستگی به رویکرد ایالات متحده آمریکا دارد، اما باید در نظر داشت ما سابقه‌ طولانی در روابط با این کشور قبل از انقلاب و هم‌چنین پس از انقلاب داریم که شامل کودتای ۱۳۳۲ علیه دکتر مصدق و هم‌چنین حمایت‌ها از رژیم گذشته‌ ایران می‌شود و پس از انقلاب نیز به روشنی شاهد تلاش برای کودتای “نوژه”، شروع برای جنگ تحمیلی و حمایت‌هایی که از صدام از طریق نظامی، اطلاعاتی، اقتصادی و روندهای دیگر داشتند، می‌شود.آمریکایی‌ها نمی‌توانند کارهایی را که علیه انقلاب ما کردند پنهان کنند و مردم ما نمی‌توانند این تاریخچه را فراموش کنند که چندان هم مربوط به گذشته‌های دور نیست.

روانچی با تاکید بر این‌که دشمنی‌های آمریکا علیه ایران در ذهن مردم ما تازه است، افزود: آمریکا پس از جنگ رویکردهای خود را علیه ایران ادامه داد که به صورت واضح در تصویب تحریم‌ها علیه ایران نشان داده شد و تا امروز هم ادامه دارد. این شرایط را مردم ما به راحتی نمی‌توانند فراموش کنند و صرف این که جملاتی از زبان افراد مختلف و با کلماتی زیبا بیان شود، کارگشا نیست.

وی تاکید کرد: سیاست ما نسبت به ایالات متحده این است که نمی‌خواهیم تنش‌ها افزایش یابد، اما در عین حال می‌خواهیم آن‌ها در صحبت‌های‌شان و مطالبی که بیان می‌کنند و مدعی‌اند رویکرد جدیدی دارند، در عمل هم شاهد تغییر رویکردهای‌شان باشیم. آیا واقعا به آن‌چه می‌گویند اعتقاد دارند یا این‌که سیاست‌های گذشته‌شان را ادامه می‌دهند و صرفا لحن‌شان تغییر کرده است؟

“عنصر نامطلوب” خواندن کارمندان سفارت ایران در انگلیس توجیه حقوقی ندارد

معاون وزیر امور خارجه‌ ایران هم‌چنین درباره‌ آخرین تحولات در روابط ایران و انگلیس اظهار کرد: روابط ایران با انگلیس نسبت به سایر کشورهای اروپایی متفاوت است، زیرا تاریخچه‌ای در پشت روابط حدود صد سال گذشته ایران وجود دارد که ذهنیت منفی‌ای از آن ساخته شده است که به راحتی قابل پاک شدن نیست و این ذهنیت در کاری که می‌خواهیم انجام دهیم نشان داده می‌شود. ما به طور قطع نمی‌خواهیم اسیر گذشته باشیم، اما واقعیت‌هایی به هر حال وجود دارد.

او توضیح داد: انگلیس حدود ۲ سال پیش تصمیم گرفت سفارتش در تهران را تعطیل کند و به کارمندان سفارت ایران در انگلیس نیز اعلام کرد که باید این سفارت تعطیل شود. آن‌ها از نظر حقوقی اقدامی انجام دادند که چندان توجیه حقوقی ندارد، زیرا برای تمام اعضای سفارت ما حکم عناصر “نامطلوب” صادر کردند. در حالی که عنصر نامطلوب تعریف مشخص خود را بر اساس کنوانسیون‌های موجود دارد و نمی‌توان گفت که به طور مثال فرزندان خردسال کارمندان سفارت ایران در انگلیس هم عنصر نامطلوب هستند و چنین حکمی بر آن‌ها صادر کنند. این اقدام توجیه حقوقی ندارد و قابل قبول نیست.

در دو سال گذشته رابطه ایران و انگلیس هیچ‌گاه قطع نشد

روانچی با بیان این‌که این دولت انگلیس بود که سفارتش را در تهران بست و به کارمندان ایرانی گفت که از انگلیس خارج شوند، افزود: در عین حال رابطه ایران و انگلیس هیچ‌ گاه در دو سال گذشته قطع نشد.

ظرف ۱۰ روز آینده کاردار غیرمقیم در ایران و انگلیس معرفی می‌شوند

معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ایران با بیان این‌که امروز شرایط جدیدی در ایران وجود دارد که دولت انگلیس نیز متوجه آن شده است و ا حساس می‌کند باید از آن استفاده کند به مذاکرات وزیران خارجه‌ ایران و انگلیس در نیویورک اشاره کرد و گفت: وزیران خارجه دو کشور در نیویورک تفاهم ضمنی داشتند که تماس‌های‌شان را ادامه دهند تا به سمتی روند که مشکلات حل شود. مباحث بعد از نشست در نیویورک ادامه پیدا کرد و در ژنو نیز موضوعات کارشناسی دنبال شد. پیش از ژنو وزیران خارجه ایران و انگلیس گفت‌و‌گوی تلفنی داشتند که در آن انگلیس پیشنهاد کاردار غیرمقیم را مطرح کرد که از این طریق سفارت‌های دو کشور بازگشایی شوند و پس از آن به مرور زمان روابط در مسیر عادی قرار گیرد. در ژنو در سطح کارشناسی گفت‌و‌گوهایی انجام شد و قرار شد ظرف دو هفته کاردار غیر مقیم به صورت رسمی اعلام شود. تلاش داریم تا ظرف ۱۰ روز آینده یادداشت‌های رسمی در این‌باره مبادله شود و این دو کاردار معرفی شوند.

کاردار غیرمقیم یک یا دو هفته در محل ماموریتش حضور دارد

معاون وزیر امور خارجه درباره‌ عنوان “کاردار غیرمقیم” و مسوولیت‌هایش گفت: مقر این دو کاردار البته در پایتخت‌های دو کشور است که مرتب به محل ماموریت‌های خود مراجعه می‌کنند. ممکن است یک یا دو هفته در محل ماموریت خود حضور داشته باشند.

وی درباره‌ تعداد کارمندان هر یک از سفارتخانه‌ها در این روند گفت: فعلا درباره‌ حضور یک نفر توافق شده است، اما این‌که چه تعدادی از افراد و به چه صورتی همراه وی باشند باید در گفت‌و‌گوهای بعدی مشخص شود.

معاون وزیر امور خارجه درباره‌ وضعیت کنسولی ایرانیان مقیم انگلیس نیز گفت: ایرانیان زیادی در انگلستان حضور دارند و تلاش دولت آقای روحانی همواره این است که به وضع ایرانی‌ها و مشکلات‌شان رسیدگی شود. ایرانیان خارج از کشور بخشی از ملت ایران هستند و این دولت توجه خاصی به تسهیل تردد آن‌ها و استفاده از تجارت و تخصص‌شان دارد. آن‌ها سرمایه‌های این کشور هستند که باید از دانش آن‌ها استفاده کرد، ضمن این‌که آن‌ها خانواده‌هایی در ایران دارند که باید بتوانند به راحتی با آن‌ها ارتباط داشته باشند و رفت و آمد کنند.

او اضافه کرد: از ابتدا به انگلیس اعلام کردیم که شرایط به گونه‌ای پیش رود تا سفارت ایران در لندن بتواند پس از بازگشایی، خدمات کنسولی ارائه دهد که ایرانیان مقیم انگلیس مشکلی نداشته باشند و مجبور نباشند در ایران و یا کشورهای همسایه‌ انگلیس، کارهای خود را انجام دهند و امیدواریم پس از بازگشایی سفارت‌مان این کار به مرور انجام شود.

تبادل یادداشت‌ رسمی معرفی کاردار غیرمقیم به معنای بازگشایی سفارت‌خانه‌های دو کشور است

معاون ظریف خاطرنشان کرد: از زمانی که یادداشت رسمی تبادل کاردار غیرمقیم میان دو کشور مبادله می‌شود در عمل می‌توان گفت کار سفارت‌خانه‌ها به صورت رسمی آغاز شده است. در عین حال تا زمانی که آن فرد در سفارت مستقر شود چند روزی زمان خواهد برد اما سعی ما این است که این دوره در کوتاه‌ترین زمان انجام شود و به محض این‌که یادداشت ارسال شد، بتوانیم در اسرع وقت این فرد را اعزام کنیم و به مرور خدمات کنسولی ارائه شود.

دولت کانادا متوجه نیست در ایران چه می‌گذرد

معاون آمریکا و اروپای وزیر امور خارجه در ادامه گفت‌و‌گو با ایسنا درباره‌ روابط ایران و کانادا نیز اظهار کرد: متاسفانه دولت کانادا مواضع تندی علیه ایران اتخاذ کرده است که از واقعیت‌های ایران به طور کامل به دور است. وقتی اظهارات آن‌ها را بررسی می‌کنیم گویا در دنیای دیگری زندگی می‌کنند و متاسفانه دولت کنونی کانادا این سیاست‌ را در پیش گرفته است. سیاست‌های خصمانه و تندی که از سوی کانادا علیه ایران دنبال می‌شود نشان می‌دهد آن‌ها از تحولات ایران و واقعیت‌های آن بی‌خبرند و متوجه نیستند در ایران چه می‌گذرد یا روابط خارجی ایران چگونه است و انتخابات ایران با چه شور و هیجانی انجام شد و مردم ایران چگونه به تحولات بین‌المللی نگاه می‌کنند. طبیعی است آن‌ها از این شرایط متضرر می‌شوند. ما به دنبال این نیستیم تا تحت هر شرایطی با یک کشور ارتباط داشته باشیم.

اگر کانادا به سیاست‌هایش در قبال ایران ادامه دهد، به جایی نخواهیم رسید

وی با بیان این‌که سیاست ما ارتباط با کشورها بر اساس احترام متقابل و موضع برابر است، تصریح کرد: اگر دولت کانادا بخواهد سیاست‌هایی را که تاکنون اتخاذ کرده، ادامه دهد به جایی نخواهیم رسید.

تلاش داریم به ایرانیان مقیم خدمات کنسولی در داخل کانادا ارائه شود

روانچی درباره‌ وضعیت ایرانیان مقیم کانادا و پیگیری امور کنسولی آن‌ها خاطرنشان کرد: عنایت ویژه‌ای به ایرانیان عزیز مقیم کانادا داریم. آن‌ها از جهت خدمات کنسولی در محدودیت‌ها و مضیقه‌های زیادی هستند. تدابیری اندیشیده شده است که شاید بتوان فعالیت‌هایی در این‌باره انجام داد تا امور کنسولی ایرانیان در آن‌جا تسهیل شود.

او توضیح داد: در تلاش هستیم شرایطی فراهم شود که بتوانیم خدمات کنسولی به نحوی در داخل کانادا ارائه شود که البته این شرایط زمان می‌برد.

روحانی تاکید دارد آمریکایی‌ها متوجه شوند در ایران چه می‌گذرد و در عمل سیاست‌های خود را تغییر دهند

معاون وزیر امور خارجه‌ در ادامه این گفت‌وگو درباره‌ اظهارات رییس‌جمهور در دیدار با سفیر سوییس در تهران و تاکید وی بر این‌که سوییس پیام‌های حسن نیت ایران را به آمریکا منتقل کند، خاطرنشان کرد: خط کلی ما این است که نمی‌خواهیم تنش‌ها با آمریکا افزایش یابد، در عین حال منتظریم ببینیم آمریکایی‌ها چه می‌کنند. این‌که بخواهند صرفا به صحبت‌ها و کلمات خوب اشاره کنند، صحیح نیست. دولت سوییس حافظ منافع آمریکا است و آقای روحانی از سفیر سوییس خواستند که فضای داخل کشور به آمریکایی‌ها منتقل شود. آن‌ها از واقعیت‌های ایران به دور هستند. نوع نگاه آن‌ها چندان مبتنی بر واقعیات نیست. آقای روحانی تاکید دارد که آمریکایی‌ها باید متوجه شوند که در ایران چه می‌گذرد و در عمل سیاست‌های خود را تغییر دهند و تغییر رویه نیز صرفا در حد حرف نباشد، بلکه باید در عمل نشان داده شود.

آمریکا اگر حسن نیت دارد با رفع تحریم‌ها آن را نشان دهد

روانچی ادامه داد: آن‌ها تحریم‌های غیرقانونی را در بیش از ۳۰ سال گذشته علیه ایران اعمال کردند و روز به روز آن را گسترش داده‌اند، اگر در واقعیت حسن نیت دارند و می‌خواهند کاری پیش رود با رفع تحریم‌ها آن را نشان دهند و در عمل اعلام کنند که می‌خواهند گامی بردارند.

آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا مربوط به دارایی‌های ۳۰ سال گذشته نیست

او هم‌چنین درباره‌ اخبار منتشر شده در رسانه‌های خارجی مبنی بر آزادی دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا با بیان این‌که “ما هم این موضوع را صرفا از طریق رسانه‌ها دیده‌ و شنیده‌ایم” گفت: البته من این برداشت را ندارم که موضوع مربوط به دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا برای بیش از ۳۰ سال گذشته است. برداشت من از این اخبار این است که دارایی‌های ایران در آمریکا که به دلیل تحریم‌ها (اخیر) مسدود شده‌اند، آزاد شود.

روانچی با تاکید بر این‌که نمی‌توان به این گزارش‌ها و اخبار چندان توجه کرد افزود: این اخبار هیچ منبع روشنی ندارد و نمی‌تواند ملاک عمل قرار گیرد.