ترویج رژیم اسد و مسکو برای انجام انتخابات جهت خارج شدن از بن بست

عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر به هنگام استقبال از عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی – عکس از ریاست جمهوری مصر

عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر به هنگام استقبال از عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی – عکس از ریاست جمهوری مصر

روز گذشته ایده های مطرح شده از پایتخت های مرتبط با بحران سوریه، با هدف رسیدن به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ افزایش گرفت.

اختصاص یافتن بخش قابل توجهی از نشست بین عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر با عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی، که روز گشته در قاهره برگزار شد، به این امر کاملاً آشکار بود، به طوری که السیسی بر اهمیت رسیدن به  یک توافق سیاسی برای بحران با هماهنگی بین قدرت های بین المللی و منطقه ای تأکید کرد، به طوری که تمامیت ارضی سوریه، و حفاظت از ساختارهای دولت و نهادهای آن، و همچنین  حمایت از اراده و انتخاب مردم سوریه به منظور ساخت آینده کشورشان حفظ شود.

الجبیر در کنفرانسی مطبوعاتی با سامح شکری، همتای مصری خود، پس از یک جلسه طولانی مذاکرات گفت: « رایزنی های مستمر بین المللی در مورد چگونگی اعمال کردن اصول «ژنو ۱»، از طریق ایجاد یک نهاد انتقالی برای اداره حکومت وجود دارد که یک قانون اساسی جدیدی وضع کند و نهادهای دولتی و نظامی را اداره کند و برای انتخابات آماده سازی کند، به طوری که بشار اسد هیچ نقشی در آینده سوریه نداشته باشد». الجبیر همچنین بر هماهنگی بین موضع ریاض و قاهره در خصوص بحران تأکید کرد.

اظهارات الجبیر همزمان با تصریحات دیگری از سوی وزارت خارجه آمریکا بود که در پاسخ به جلسه دو روز پیش ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان سعودی با جان کری وزیر خارجه آمریکا بیان شد و مفاد آن این بود که دو کشور حمایت از معارضه میانه رو سوریه را افزایش دهند و برای حل و فصل سیاسی بحران تلاش کنند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه آمریکا طی یک تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود راه های رسیدن به حل بحران در سوریه را بررسی کرد. لاوروف تأکید کرد که کرملین از سوریه می خواهد خود را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، آماده کند.

اما با وجود تحرک بین المللی و منطقه ای، و در حالی که هنوز هم اختلاف نظر اساسی مربوط به سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه، و نقش او در مرحله انتقالی است، اسد روز گذشته راه حل سیاسی بحران در سوریه را با انجام انتخابات ریاست جمهوری در کشور برای از بین بردن «سازمان های تروریستی» ربط داد. یک نماینده روسی که با یک هیئت رسمی به دمشق سفر کرده بود به نقل از اسد گفت: «برای سازماندهی انتخابات و مشارکت در آن آمادگی دارد، اما پس از آن که سوریه از سازمان داعش آزاد شود».