به گزارش تابناک، روز گذشته، پنجم نوامبر بر پایه قراری از پیش تعیین شده، گروه هکرهای Anonymous طرفداران خود را در سراسر جهان دعوت به یک راهپیمایی میلیونی اعتراضی در صد‌ها شهر جهان کردند تا به این طریق اعتراض خود را به فساد و بی‌عدالتی و جاسوسی نشان دهند.

این راهپیمایی میلیونی که ‌روز سه‌شنبه در شهرهای استرالیا، نیوزلند و ژاپن آغاز شد، به تدریج و با رسیدن صبح به غروب، در شهرهای اروپایی و آمریکایی نیز ادامه یافت. موضوع این راهپیمایی، اعتراض به موضوعات گوناگون از جاسوسی NSA تا فسادهای دولتی بود.

مهمترین نقطه تمرکز این راهپیمایی در شهر واشنگتن بود که طرفداران به همراه اعضای گمنام Anonymous دور بنای تاریخی واشنگتن گرد هم آمدند و به سمت کاخ سفید حرکت کردند. شعار این راهپیمایی این بود: یاد‌آوری آنچه جهان فراموش کرده است، یعنی این که برابری، عدالت و آزادی چیزی بیشتر از کلمات هستند.

راهپیمایی طرفداران و اعضای Anonymous در شهر واشنگتن

راهپیمایی طرفداران و اعضای Anonymous در شهر واشنگتن

این راهپیمایی که در ‌پنجم نوامبر و در سالروز تلاش برای منفجر کردن مجلس اشراف انگلیس در سال ۱۶۰۵ (Guy Fawkes Day) صورت گرفت و راهپیمایان با زدن نقابهای معروف Anonymous در حدود ۴۰۰ شهر در سراسر جهان، به آن پیوستند، هرچند شاید آن گونه که در نظر گرفته شده بود، به یک راهپیمایی میلیونی تبدیل نشد، ‌گستردگی آن به اندازه‌ای بود که بسیاری از خبرگزاری‌ها ‌آن را پوشش خبری کردند.

در برزیل، نیجریه، سوئیس، صربستان، کانادا، ایرلند، ایتالیا، بلغارستان، مکزیک، هلند و لهستان، حتی صفحات فیس‌بوکی از چند روز پیش برای این منظور در بین طرفداران Anonymous راه‌اندازی شده بود.

شهرهایی که راهپیمایی در آنها صورت گرفت

شهرهایی که راهپیمایی در آنها صورت گرفت

همچنین راهپیمایی این گروه در شهر لندن همراه با سکوت و به سمت پارلمان این کشور صورت گرفت و تأکید طرفداران این بود که این راهپیمایی حتی در صورت دخالت پلیس با آرامش و بدون خشونت صورت پذیرد.

این روش برای اعتراضات اینچنینی و صلح‌آمیز به اوضاع کنونی مستقر، هدف این گروه تلقی می‌شود که در سال ۲۰۱۳ به صراحت بیان شده است؛ هدفی که محور اصلی آن تغییر شکل دادن به اعتراضات سنتی و حرکت دادن آن به سمت شیوه‌های نوین است.

راهپیمایان در شهر آمستردام

راهپیمایان در شهر آمستردام

شکل‌دهی به این اعتراض گسترده، در حالی بود‌ که گروه Anonymous در یک سال گذشته، کمتر در سر‌خط خبرها قرار گرفته. در حالی که پیش از این، این گروه با هک کردن وب‌سایت‌های بزرگی همچون وب‌سایت CIA و سونی و آژانس مبارزه با جرایم سازمان یافته در انگلیس، تبدیل به بزرگترین و قدرتمند‌ترین گروه سایبری شده بود.

معترضان فیلیپینی طرفدار Anonymous

معترضان فیلیپینی طرفدار Anonymous

در ماه جولای، یکی از مأموران اف‌بی‌آی در گزارشی اعلام کرد که این سازمان‌ فعالانه گروه Anonymous را به حاشیه رانده و هسته مرکزی آن را فروپاشیده است؛ اما راهپیمایی دیروز، نشان داد که دست‌کم هنوز طرفداران این گروه و اعضای پراکنده آن در سراسر جهان، قادر به شکل‌دهی به اعتراضات گسترده هستند.

اعتراضات در آفریقای جنوبی

اعتراضات در آفریقای جنوبی

راهپیمایی شهر ملبورن استرالیا

راهپیمایی شهر ملبورن استرالیا