ریورپلات ۴-۰ کاشیما؛ تحقیر قهرمان آسیا

در فینال جام باشگاه‎های جهان، رئال مادرید العین را ۴-۱ شکست داد و برای سومین سال پیاپی قهرمان این جام شد. رئال که در نیمه نهایی کاشیما را شکست داده بود، امشب با گل‎های مودریچ، یورنته، راموس و گل به خودی یحیی نادر پیروز شد.
در این بازی در دقیقه ۱۴ لوکاس وازکز از سمت راست توپ را روی محوطه جریمه العین ارسال کرد. کریم بنزما توپ را در اختیار گرفت و با یک پاس رو به عقب، آن را به مودیچ سپرد و هافبک کروات با یک شوت زیبای پای چپ از پشت محوطه جریمه، گل اول را به ثمر رساند.
در دقیقه ۶۰ کرنر ارسالی رئال مادرید از سمت راست توسط مدافعان العین برگشت داده شد و پشت محوطه جریمه، مارکوس یورنته با یک شوت پای راست سرضرب و زیبا، آن را وارد دروازه کرد.
در دقیقه ۷۸ با ارسال لوکا مودریچ روی نقطه کرنر، سرخیو راموس از مرکز محوطه جریمه، با یک ضربه سر دروازه را باز کرد.
در دقیقه ۸۶ روی ارسال یک ضربه آزاد، با پاس کایو، شیوتانی با ضربه سر توپ را وارد دروازه رئال مادرید کرد.
و سرانجام دقیقه ۹۱ با پاس بلند مارسلو، وینیسیوس از سمت چپ حرکت سریعی را آغاز کرد و پس از ورود به محوطه جریمه، ضربه او با برخورد به پای یحیی نادر، مدافع العین، وارد دروازه این تیم شد و در نهایت بازی ۴-۱ به سود رئال به پایان رسید.

رئال مادرید که در چهار سال گذشته سه بار فاتح این رقابت‌ها شده بود، امشب نیز قهرمان شد تا بالاتر از بارسا که سه قهرمانی کسب کرده بود، حالا پرافتخارترین تیم جام جهانی باشگاه‌ها شود. همچنین رئال سه قهرمانی در جام بین قاره‌ای نیز در کارنامه داشت و حالا در مجموع ۷ قهرمانی جهان را کسب کرده است.
از سوی دیگر، در دیدار رده بندی فصل ۲۰۱۸ جام باشگاه‌های جهان که به میزبانی باشگاه العین برگزار می‌شود، تیم‌های ریورپلاته آرژانتین و کاشیما آنتلرز ژاپن از ساعت ۱۷ امروز در ورزشگاه زاید ابوظبی مقابل هم قرار گرفتند.
ریورپلاته آرژانتین که بعد از قهرمانی در لیبرتادورس، در نخستین بازی جام باشگاه‌های جهان در مرحله نیمه نهایی، به شکل عجیبی با شکست در ضربات پنالتی مقابل العین امارات نتوانست به فینال برسد، امروز کار چندان سختی نداشت و به مصاف کاشیما آنتلرزی رفت که در دور قبل با نتیجه ۳ بر یک از رئال مادرید شکست خورده بود.
قهرمان لیبرتادورس بازی را هجومی آغاز کرد و بعد از حملات پیاپی، در دقیقه ۲۴ روی ارسال دیگو نیکولاس از روی کرنر سمت راست زمین و ضربه سر زوکولینی به گل رسید و پس از آن بیشتر عقب‌نشینی کرد، اما در سمت مقابل کاشیما آنتلرز نمایشی فراتر از تصور و خوبی برابر ریورپلاته ارائه داد و اگر خوش‌شانس بود، می‌توانست گلزنی کند.
کاشیما آنتلرز که به‌عنوان قهرمان آسیا در این رقابت‌ها حضور داشت، تا اواسط نیمه دوم همچنان برابر ریورپلاته ایستادگی کرد و اجازه نداد حریف آرژانتینی بیش از یک گل بزند ولی پس از آن شرایط مسابقه تغییر کرد و به غیر از دو ضربه شوما دوی که توسط لوکس دفع شد و دیگری که به تیرک افقی دروازه برخورد داشت، خطر چندان جدی روی دروازه قهرمان لیبرتادورس اتفاق نیافتاد.
اما در آن سمت، ریورپلاته با نمایش قاطعانه و حملات منظم توانست در دقیقه ۷۳ با شوت پای چپ گونزالو مارتینز به گل دوم رسیدند و در آستانه برتری قرار گرفتند. حملات ریورپلاته آرژانتین پس از این گل هم ادامه پیدا کرد و این تیم در دقیقه ۸۹ با ضربه پنالتی رافائل بوره کلمبیایی سومین گل را به ثمر رساند ولی این پایان کار نبود و قهرمان لیبرتادورس در سومین دقیقه وقت‌های اضافه با شوت چیپ تماشایی گونزالو مارتینز چهارمین گل را به ثمر رساند تا قاطعانه این دیدار را تمام کند.
ریورپلاته پس از شکست برابر العین امارات، انتقام باخت در مرحله نیمه نهایی جام باشگاه‌های جهان از یک تیم آسیایی را در بازی رده بندی و با برتری ۴ گله مقابل کاشیما آنتلرز گرفت و در جایگاه سوم این رقابت‌ها ایستاد.
از سال ۱۹۶۰ بود که با دیدار رئال و پنیارول اروگوئه، جام بین قاره‌ای بنیان گذاری شد. دیداری بین قهرمان اروپا و قهرمان آمریکای جنوبی. تا سال‌ها این رقابت برگزار می‎شد تا اینکه فیفا تصمیم گرفت از قهرمانان قاره‌های دیگر نیز دعوت کند و جام جهانی باشگاه ها شکل گرفت.