از گسترش بقایای «داعش» و «القاعده» در سوریه و عراق هشدار داد

دیده‌بان فتواهای تکفیری و آرای افراطی وابسته به دار الافتای مصر اعلام کرد: «تعداد عملیات تروریستی که در هفته آخر دسامبر گذشته رخ داد، بیش از ۲۱ مورد بود که در ۱۲ کشور مختلف جهان انجام شد. قربانیان این حملات ۲۶۶ کشته و زخمی بودند که نسبت به هفته قبل از آن ۵۸ نفر بیشتر بود».
به گزارش الشرق الاوسط، این مرکز در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر کرد گفت: «۸ گروه تروریستی همچنان فعالیت‌های خود را در مناطق مختلف ادامه می‌دهند که عبارتند از: داعش، طالبان، بوکوحرام، جنبش جوانان مجاهدین، نیروهای اتحاد دموکراتیک، کمیته آزادی شام و ارتش محمد».
این بیانیه همچنین از افزایش عملیات تروریستی با اهداف نامشخص به میزان ۲۸ درصد (۶ حمله) خبر داد و بیان کرد: «طالبان با ۱۹ درصد حملات تروریستی در رتبه دوم و داعش با ۱۴ درصد در سومین جایگاه قرار گرفته است».
به گزارش دیده‌بان فتواهای تکفیری و آرای افراطی، افغانستان در صدر فهرست کشورهای در معرض تروریسم قرار دارد و سازمان‌های تکفیری در این کشور با مورد هدف قرار دادن شهرها، قصد دارند در بین مردم این کشور رعب و وحشت ایجاد کنند. پس از افغانستان سومالی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
گفتنی است در این هفته تعداد حملات تروریستی در قاره آفریقا افزایش قابل توجهی داشته و این امر نشان دهنده گرایش سازمان‌های تکفیری به آفریقا و تبدیل شدن کشورهای این قاره به پناهگاهی برای آنهاست، به ویژه اینکه درگیری‌ها و بحران‌های آفریقا، آن را به بستری مناسب برای تروریست‌ها تبدیل کرده است.
امر جالب توجه دیگر کاهش عملیات تروریستی در سوریه و عراق است. کاهش تعداد این عملیات در سوریه از نزدیک شدن به پایان درگیری‌ها در این کشور خبر می‌دهد، اما بقایای القاعده و داعش همچنان در سوریه هستند که به دنبال ایجاد هرج و مرج در نقاط مختلف این کشور هستند، چرا که این سازمان‌ها فقط با ایجاد نا امنی و بی‌ثباتی قادر به ادامه حیات خود هستند، این شرایط در مورد عراق نیز صدق می‌کند.