روزنامه

روزنامه

سعیدپورعزیری، و حمید عطریانفر مدیران مسئول روزنامه بهار و مجله شهروند امروز در دادگاه کیفری استان تهران از جمله به اتهام “توهین و نشر اکاذیب” مجرم شناخته شدند و هئیت منصفه آنان را مستحق تخفیف ندید.

به گزارش دویچه وله فارسی، دادگاه مطبوعات به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی روز یک‌شنبه (۱۵ دی) حمید عطریانفر، مدیر مسئول هفته‌نامه شهروند امروز و سعید پورعزیزری، مدیر مسئول روزنامه بهار را مجرم شناخت.

دادگاه مطبوعات حمید عطریانفر را به اتهام “توهین و نشر اکاذیب” مجرم شناخت. هیئت منصفه دادگاه نیز مدیر مسئول هفته‌نامه شهروند را مستحق تخفیف ندانست.

دادگاه در همین روز به سه کیفر خواست متفاوت علیه سعید پورعزیزی نیز رسیدگی کرد. مدیر مسئول روزنامه بهار از اتهام نخست مبنی بر “اشاعه فحشا و منکرات و انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی” تبرئه شد. اما در کیفر خواست دوم وی به اتهام “فعالیت تبیلغی علیه نظام” مجرم شناخته شد و دادگاه در مورد وی نیز تخفیفی را قائل نشد.

مدیر مسئول روزنامه بهار همچنین متهم به “نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و همچنین انتشار مطالب علیه اصول قانو اساسی” شده بود. وی در هر ۵ اتهام مجرم شناخته شد و مستحقق تخفیف نیز دانسته نشد.

علی اصغر غروی نیز که به اتهام “نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و انتشار مطالب علیه قانون اساسی” در مقابل دادگاه مطبوعات قرار گرفته بود، مجرم شناخته شد. دادگاه غروی را نیز مستحق تخفیف ندانست.

دلایل توقیف بهار و شهروند امروز

روزنامه بهار در آبان ۹۲ مقاله‌ای به قلم علی‌اصغر غروی به عنوان “امام، پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی” منتشر کرد که موجی از انتقادها و اعتراضات گروه‌ها و شخصیت‌های اصول‌‌گرا را در پی داشت. اما برخی از اصلاح‌طلبان از جمله محمدرضا عارف، نامزد اصلاح‌طلب در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز از این مقاله و روش روزنامه بهار را مورد نکوهش قرار داد. وی گفت: «انتشار این مقاله آن هم در آستانه عید غدیرخم به دلیل سهل‌انگاری متولیان این رسانه موجب ناراحتی جامعه متدینین و شیفتگان امام علی شده است و اینجانب هم بعد از خواندن این مقاله بسیار متأثر شدم.»

غروی، یکی از فعالان ملی مذهبی، در مقاله خود تصریح کرده بود که امام علی در پی کسب قدرت سیاسی نبوده است. غروی به دلیل نگارش این مقاله همچنان در بازداشت به سر برد.

پس از حملات و فشار زیاد، مدیریت روزنامه بهار انتشار این روزنامه را متوقف ساخت. سرانجام توقف “خودخواسته” روزنامه بهار بدل به توقیف رسمی این روزنامه شد.

مجله شهروند امروز نیز تا کنون دو بار از سوی مراجع قضایی کارش به تعطیلی کشیده شده است، ظاهراً به دلیل شکایت فرزند اسدالله لاجوردی، دادستان اسبق دادگاه انقلاب و مسئول زندان اوین صورت گرفته است.

در مجله شهروند امروز از قول دختران هاشمی رفسنجانی (فاطمه و فائزه) که همسران پسران آیت‌الله حسن لاهوتی هستند، مطالبی پیرامون مرگ مشکوک حسن لاهوتی درج شده بود که ظاهراً لاجوردی را بطور غیرمستقیم مسئول مرگ وی خوانده بودند.

دستور بازداشت لاهوتی از سوی لاجوردی در سال ۱۳۶۰ صادر شده بود. لاهوتی پس از دستگیری به‌طرز مشکوکی در زندان فوت کرد. مقامات رسمی جمهوری اسلامی دلیل مرگ وی را ایست قلبی ذکر کردند، اما به گفته‌ی خانواده لاهوتی، با استناد به گزارش پزشک قانونی، در معده وی آثار سم دیده شده بود.