"حزب اعتماد ملی" توسط مهدی کروبی تاسیس شد.

“حزب اعتماد ملی” توسط مهدی کروبی تاسیس شد.

فعالان حزب اعتماد ملی در مراسمی اعلام کردند که این حزب بار دیگر فعالیت خود را از سر می‌گیرد. این حزب در سال ۱۳۸۴ توسط مهدی کروبی تأسیس شد و پس از انتخابات ۸۸ با حصر خانگی دبیرکل آن، فعالیت خود را متوقف کرد.

به گزارش دویچه وله فارسی، روزنامه اعتماد در شماره روز یکشنبه (۲۰ بهمن/۹ فوریه) از یک همایش فعالان حزب اعتماد ملی خبر داد. بر اساس این گزارش، شماری از اعضای شورای مرکزی و فعالان “حزب اعتماد ملی” در مراسم “جشن پیروزی انقلاب” از بازگشت این حزب به عرصه فعالیت سیاسی خبر دادند.

رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی که فعالان حزب را به این مراسم دعوت کرده بود، طی سخنانی گفت: «ما اگر بخواهیم شاهد جامعه توسعه‌یافته، آگاه و پیشرفته از جهات مختلف باشیم، چاره‌‌ای جز حزبی کردن و تکثر و تعدد احزاب نداریم.»

وی ابراز امیدواری کرد، افرادی که در حبس و حصرند آزاد شوند و “هر روز شاهد تلاش بیشتر و گسترده‌یی از سوی دولت برای رفع این مشکلات باشیم”.

منتجب‌نیا با این توضیح که در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد بدترین برخوردها با احزاب سیاسی، به ویژ‌ه احزاب اصلاح‌طلب شد، از حسن روحانی خواست به تقویت احزاب کمک کند.

محمدجواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در این رابطه به خبرگزاری ایرنا گفت که حزب اعتماد ملی تعطیل نبوده ولی تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم کمتر فعالیت داشت و کمی سکون یافته بود و اکنون فعال‌تر شده است.

حق‌‌شناس درباره فعالیت دوباره این حزب افزود که تمامی دفاتر استانی حزب اعتماد ملی از این پس فعالیت خود را افزون‌‌تر و علنی‌تر خواهند کرد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ که به پیروزی غیرمنتظره‌ی محمود احمدی‌نژاد انجامید، “حزب اعتماد ملی” توسط مهدی کروبی تاسیس شد.

چهار سال بعد در پی اعتراضات میلیونی به نتایج رسمی‌اعلام‌شده انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ دبیرکل حزب اعتماد ملی، مهدی کروبی، در حصر خانگی قرار گرفت و این حزب فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد.

محمدجواد حق‌شناس افزود که با توجه به شرایطی که پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ فراهم آمده و با جلساتی که تابستان و زمستان برپا شد، قرار است که فعالیت این حزب گسترش یابد.

وی در این رابطه گفت «اولین جلسه حزب اعتماد ملی بعد از انتخابات ریاست جمهوری، در تابستان و دومین جلسه را یک ماه پیش برگزار کردیم که البته سومین جلسه گسترده هم اسفند ماه برگزار می‌شود.»

انتقاد از بی‌توجهی روحانی به مسائل داخلی

الیاس حضرتی، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی و مدیرمسئول روزنامه “اعتماد” طی سخنانی در این مراسم خطاب به روحانی گفت: «آقای روحانی تمام توجهش به سیاست خارجی است و در این عرصه نیز تمام توجهش به مذاکره با گروه ۵+۱ است و این موضوع نیز از اهمیت برخوردار است.»

حضرتی هشدار داد که اگر دولت حسن روحانی به مسائل داخلی توجه نکند، و تا امروز نیز این امر مورد غفلت قرار گرفته، “از همین کانال به مشی سیاست خارجی ایشان ضربه وارد خواهد شد”.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد با انتقاد از برخی انتصاب‌های صورت گرفته افزود: «آقای روحانی فکر می‌کنند بتوانند با حضور نیروهایی که قسم خورده دولت قبلی هستند و همچنان در پست‌های کلیدی مشغول فعالیت‌اند، این کاروان را از این محل عبور دهند و این موضوعی است که در جلسات مختلف با ایشان مطرح شده است.»

وزیر کشور: تکلیف احزاب اصلاح‌طلب “منحله” را قوه قضائیه تعیین می‌کند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز سه‌شنبه (۱۵ بهمن/۴ فوریه) با نمایندگان شماری از احزاب سیاسی در وزارت کشور دیدار کرد. نماینده حزب اعتماد ملی یکی از این احزاب بود.

از دو حزب پرنفوذ اصلاح‌طلب، حزب مشارکت ایران اسلامی و حزب مجاهدین انقلاب اسلامی دعوت به عمل نیامده بود. از نظر وزارت کشور، این دو حزب توسط قوه قضائیه منحله اعلام شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره فعالیت “احزاب پلمپ شده” گفت: اینها باید مشکلات خود را با قوه قضائیه حل کنند.

وی افزود که قوه قضاییه معتقد است این احزاب مشکل قانونی دارند و تا این مسئله با قوه قضائیه حل نشود از نظر وزارت کشور فعالیت‌شان را نمی‌توانیم به رسمیت بشناسیم.