مرحله سرنوشت‌ساز دولت لبنان؛ تشکیل کابینه یا روی آوردن به گزینه‌های دیگر

بیروت: یوسف دیاب

خوشبینی بر آخرین دور مذاکرات تشکیل دولت جدید لبنان که توسط سعد حریری نخست‌وزیر مکلف لبنان و با حضور نیروها و احزاب سیاسی این کشور انجام شد، سایه افکنده‌است، به ویژه اینکه تقریباً در زمینه مشکل نمایندگی «تشکل مشورتی» که نمایندگان سنی هم‌پیمان با حزب‌الله را دربردارد، به توافق رسیده‌اند.
به گزارش الشرق الاوسط، این خوشبینی‌ها اما از احتیاط در زمینه آخرین فرصت نمی‌کاهد، به خصوص اینکه کار حریری مملو از خطرات امکان تبدیل سهمیه‌هایی است که دربارهٔ آنها به توافق رسیده‌اند، که این امر ممکن است همه چیز را به وضعیت اول بازگرداند.
قبل از روشن شدن نتایج دور جدید مذاکرات، منابع آگاه از فضای خوشبینانه حاکم بر مذاکرات خبر داده و گفتند: «حریری ارتباطات و مذاکرات خود با همه احزاب را انجام داده و اگر نیت‌ها صاف شود به زودی تکلیف دولت تعیین می‌شود».
این منابع در گفتگو با «الشرق الاوسط» تأکید کردند: «مذاکرات جدید نشان داد که با توجه به شرایط دشوار اقتصادی، وخامت اوضاع در ادارات و مؤسسه‌های دولتی و همچنین تحولات سریع منطقه همه احزاب خواستار تشکیل دولت هستند».
منابع آگاه اشاره کردند: «مشکل نمایندگی «تشکل مشورتی» تقریباً حل شده و بر اساس توافقات انجام شده وزیری که نماینده تشکل خواهد بود، با تیم وزیران وابسته به میشل عون رئیس‌جمهور لبنان هماهنگ بوده و علیه وی رأی نخواهد داد، علاوه بر این خط مشی رئیس‌جمهور را دچار مشکل نمی‌کند. این در حالی است که در نشست‌های تشکل مشورتی حضور یافته و در جلسات شورای وزیران نیز نظرات خود را بیان می‌کند».
به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از منابع آگاه نام جواد عدرا از لیست اسامی مطرح شده برای نمایندگی «تشکل مشورتی» خارج شده و انتظار می‌رود وزیر نماینده ۸ مارس از بین سه شخصی باشد که به رئیس‌جمهور پیشنهاد شده و عبارتند از: حسن مراد، طه ناجی و عثمان المجذوب.