۲۵ هزار سرباز نظامی در حلب محاصره هستند

جمعی از شهروندان سوری و کارکنان در دفاع مدنی در حال کنار زدن ویرانه ها برای خارج کردن اجساد قربانیان در اثر بمباران با بشکه های منفجره در یکی از شهرک های قدیمی حلب – عکس از رویترز

جمعی از شهروندان سوری و کارکنان در دفاع مدنی در حال کنار زدن ویرانه ها برای خارج کردن اجساد قربانیان در اثر بمباران با بشکه های منفجره در یکی از شهرک های قدیمی حلب – عکس از رویترز

نیروهای مخالف سوریه پس از موفقیت در قطع آخرین راه امدادی بر روی نیروهای نظامی بشار اسد رئیس جمهور سوریه در شهر حلب در شمال این کشور و جدایی آن از شهر لاذقیه توانستند باعث شکست نیروهای نظامی شوند که از زمان آغاز اعتراضات در سال ۲۰۱۱ بزرگ ترین شکست به شمار می آید.

این پیش روی پس از آن صورت گرفت که «جیش الفتح»، که مجموعه ای از جنبش های اسلامی را در بر دارد، طی کمتر از ۲۴ ساعت موفق شد کنترل پاسگاه المعصره که بزرگ ترین پاسگاه باقیمانده برای نیروهای نظام در استان ادلب (شمال غربی سوریه) است، و همچنین شهرک محمبل در غرب استان مرزی هم مرز با ترکیه را به دست گیرند. رامی الدالاتی یکی از فرماندهان معارض برای «الشرق الأوسط» توضیح داد: «پس از بسته شدن خط تدارکاتی حیاتی در مسیر فرودگاه باسل الاسد در لاذقیه، در حالی که خروجی های جنوبی از دو ماه پیش و خروجی های شرقی و شمالی از دو سال پیش بسته شده بودند، در حال حاضر نیروهای نظامی در حلب محاصره شده اند». وی اشاره داشت که نزدیک به ۲۵ هزار سرباز سوری در حلب هستند که در پایگاههای نظامی خود در منطقه حلب جدید در این شهر و در دیگر پایگاهها در نزدیکی فرودگاه محاصره شده اند». وی تأکید کرد: « پیش روی روز گذشته معارضان بزرگ ترین شکست برای نظام در سوریه از زمان آغاز اعتراضات در سال ۲۰۱۱ به حساب می آید».

الدالاتی توضیح داد که پس از این پیش روی مقصد بعدی معارضان «شهر حلب» خواهد بود. وی اظهار داشت: «تنها سازمان داعش، در صورتی که بر ضد نیروهای معارض در حلب عملیاتی انجام دهد، قادر به نجات نظام خواهد بود. علاوه بر این نیروهای ایرانی و عراقی که گفته می شود به لاذقیه رسیده اند نمی توانند به سوی حلب پیش روی کنند و تنها کاری که می توانند بکنند راه اندازی یک ضد حمله از سوی مناطق جنگلی به سمت ادلب در شمال خواهد بود».