مصطفی حسین خانی، ملی‌پوش کشتی آزاد ایران، پس از برتری بر حریف روس

مصطفی حسین خانی، ملی‌پوش کشتی آزاد ایران، پس از برتری بر حریف روس

آزادکاران کشتی ایران با پیروزی ۶ بر ۲ بر ملی‌پوشان روسیه در دیدار فینال، قهرمان جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۴ لس آنجلس شدند. این سومین قهرمانی متوالی کشتی آزاد ایران در مسابقات جام جهانی است.

تیم ملی کشتی آزاد ایران پس از پیروزی مقابل تیم‌های ملی ارمنستان (۸ بر صفر)،‌ ترکیه (۷ بر یک)،‌ ایالات متحده آمریکا (۵ بر ۳) و هندوستان (۸ بر صفر) در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ لس آنجلس، بامداد دوشنبه (۱۶ مارس/ ۲۵ اسفند) به وقت تهران در دیدار فینال مقابل تیم ملی روسیه صف آرایی کرد. ملی‌پوشان ایران با برتری ۶ بر ۲ بر حریف برای سومین بار پی در پی عنوان قهرمانی جام جهانی کشتی آزاد را به خود اختصاص دادند.

در نخستین رقابت نمایندگان تیم‌های ملی ایران و روسیه، حسن رحیمی و ویکتور لبدوف در وزن ۵۷ کیلوگرم رو در روی هم قرار گرفتند. لبدوف با پیروزی ۴ بر ۳ نخستین امتیاز دیدار فینال را برای تیم ملی روسیه به ثبت رساند.

سپس در وزن ۶۱ کیلوگرم مسعود اسماعیل‌پور با برتری ۱۲ بر ۶ بر مراد نوکادایف، کار را به تساوی یک بر یک کشاند.

در سومین رویارویی نیز کشتی‌گیر تیم ایران، احمد محمدی در وزن ۶۵ کیلوگرم، با حساب ۱۰ بر صفر علی بک حاجی ایمایف را تسلیم خود کرد.

در وزن ۷۰ کیلوگرم هم مصطفی حسین‌خانی با نتیجه ۹ بر صفر ختاگ تسابولوف را مغلوب کرد و ملی‌پوشان ایران را در مجموع با حساب ۳ بر یک از حریف جلو انداخت.

در پنجمین مسابقه بین کشتی‌گیران دو تیم،عزت‌الله اکبری، نایب‌قهرمان جهان از ایران، متحمل شکست سنگین ۱۱ بر صفر از احمد حاجی ماگمداف شد.

در نبرد حساس وزن ۸۶ کیلوگرم احسان لشگری امید کسب امتیاز مساوی روس‌ها را نقشه بر آب کرد و با برتری ۲ بر صفر مقابل آنزور اوریشف، امتیاز ۴ بر ۲ برای تیم ملی ایران را رقم زد.
DW.DE
پیروزى کشتى آزاد ایران بر آمریکا در جام جهانى لس‌آنجلس

در وزن ۹۷ کیلوگرم نیز رضا یزدانی، کاپیتان تیم ملی ایران و قهرمان جهان، با نتیجه ۱۲ بر ۲ بر یوری بلونوفسکی پیروز شد و سرانجام در وزن فوق سنگین (۱۲۵ کیلوگرم) کمیل قاسمی با حساب ۳ بر صفر از سد آنزور خزریف عبور کرد.

حضور پر سر و صدا و حمایت چشمگیر بیش از ۴ هزار تماشاگر ایرانی‌تبار در سالن “لافروم” شهر لس آنجلس از ملی‌پوشان ایران از آغاز تا پایان دیدارهای جام جهانی برای تیم ملی کشتی آزاد ایران “جوی خانگی” را رقم زد.