تونس: المنجی السعیدانی
مسئولان تونس اعلام کردند که حالت فوق العاده در این کشور که از سه سال پیش شروع شده است را یک ماه دیگر تمدید خواهند کرد.
به گزارش الشرق الاوسط،  دفتر ریاست جمهوری تونس در بیانیه ای اعلام کرد که حالت فوق العاده در این کشور که از سه سال پیش شروع شده است از روز دوشنبه آینده به مدت یک ماه دیگر تمدید می شود.
در این بیانیه آمده است: در نشست مشترک میان الباجی قائد السبسی رئیس جمهور با وزیر کشور و وزیر دفاع تونس، اوضاع امنیتی و نظامی این کشور بررسی و تصمیم گرفته شد که حالت فوق العاده به مدت یک ماه دیگر تمدید شود.
در این دیدار اوضاع امنیتی و نظامی کشور و مرزها و نیز آمادگی یگان‌های مختلف امنیتی و نظامی برای مقابله با تروریسم و مقاومت در برابر جرایم سازماندهی‌ شده، مورد بررسی قرار گرفت.
پس از این دیدار بنابر دستور السبسی، وضعیت فوق‌العاده در کشور به مدت یک ماه دیگر (۸ اکتبر تا ۶ نوامبر ۲۰۱۸) تمدید شد.
از سال ۲۰۱۵ در سراسر تونس وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است در حالی که تعدادی از سازمان ‌های حقوقی از جمله مرکز حقوق بشر و آزادی‌ های تونس با انتقاد از این وضعیت اعلام کرده که چنین وضعیتی در کشور باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی شده است.
«انور اولاد علی» رئیس این مرکز در گفتگو با الشرق الاوسط افزود: به اسم قانون وضعیت فوق‌العاده، اقداماتی علیه برخی افراد مظنون به ارتباط با پرونده‌های تروریسی، قاچاق و جرایم اقتصادی صورت گرفته که در حقیقت دلایل روشنی برای اثبات ارتباط این افراد با جرایم مذکور وجود ندارد.
در اکتبر سال ۲۰۱۵ در یک انفجار تروریستی که نیروهای امنیتی ریاست جمهوری تونس را هدف قرار داد، حدود ۳۰ نفر کشته و زخمی شدند.
طبق قانون وضعیت فوق‌العاده اختیارات زیادی به نیروهای امنیتی داده شده و با هر گونه تجمع و تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز نیز برخورد می‌شود.