مذاکرات بین نظام و مخالفان در ژانویه… تشکیل دولتی انتقالی ظرف ۶ ماه

 استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل در میان جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در وین – عکس از آژانس عکس خبری اروپا

استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل در میان جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در وین – عکس از آژانس عکس خبری اروپا

بنا به گفته شرکت کنندگان در نشست وین، که درباره بحران سوریه برگزار می شود، توافق شد که یک جدول زمانی برای مذاکرات بین نظام و مخالفان تعیین شود که بر اساس آن قرار است یک دولت انتقالی تشکیل شود و آتش بس انجام گیرد و انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی در حاشیه مذاکرات به روزنامه نگاران گفت: «به حمایت از مردم سوریه ادامه می دهیم». بنا به خبرگزاری رویترز وی همچنین تأکید کرد: «از روند سیاسی که منجر به کنار رفتن اسد می شود حمایت می کنیم یا  بر پشتیبانی از مخالفان تا برکناری او به زور ادامه خواهیم داد».

از سوی دیگر، جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که مذاکرات روز گذشته وین شاهد ارائه طرح های اسد برای ورود به مذاکرات سازنده در چارچوب یک راه حل سیاسی بود. وی در کنفرانسی مطبوعاتی با سرگئی لاوروف همتای روسی خود گفت: «او از طریق شرکای خود در این تلاش ها – که با ما بر سر میز مذاکرات هستند –  به ما اعلام کرد که آماده همکاری جدی است و آمادگی ارسال هیئت را دارد و برای شرکت در مذاکرات واقعی آماده است». کری همچنین فاش کرد که پنج عضو دائمی شورای امنیت وابسته به سازمان ملل متحد موافقت کردند که قطعنامه ای برای آتش بس در سوریه صادر کنند.

بر اساس بیانیه پایانی شرکت کنندگان در این مذاکرات همچنین توافق کردند که «طی یک ماه» برای ارزیابی پیشرفت ها در خصوص دستیابی به آتش بس، یک دیدار جدید برگزار کنند. در این بیانیه آمده است: «نمایندگان ۱۷ کشور به علاوه اتحادیه اروپا و ایالات متحده و اتحادیه عرب، بر جدول زمانی مشخص برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه طی ۶ ماه و انجام انتخابات ریاست جمهوری طی ۱۸ ماه توافق کردند، با این وجود بر سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه هنوز هم اختلاف دارند.

در همین راستا، خبرگزاری آلمان به نقل از فرانک اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان گفت که دیپلمات های ارشد توافق کردند در اوائل ماه ژانویه (دی ماه) اولین دیدار بین نظام و نمایندگان مخالفان سوری برگزار شود، و امیدوارند که در همان تاریخ بر آتش بس توافق کنند.