معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمع خبرنگاران فعال در نمایشگاه فیتور ۲۰۱۴ در اسپانیا ، از تنظیم برنامه عملیاتی همکاری های ایران و اسپانیا در زمینه گردشگری و از سرگیری پرواز مستقیم تهران- مادرید خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، دراین نشست که مرتضی صفاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز حضور داشتند، نجفی اظهار امیدواری کرد به زودی مناسبات ایران و اسپانیا در حوزه های مختلف و به ویژه در زمینه گردشگری از سر گرفته شود.

وی گفت: اسپانیا در عین حال که در چارچوب اتحادیه اروپا سیاست هایش را تنظیم می کند، اما همواره جزو دوستان ایران بوده و خوشحالیم که این رابطه در سال های گذشته هرگز خصمانه نبوده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به دیدار خود با ˈخوزه مانوئل سوریا لوپزˈ، وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا با بیان این که امروز با آقای سوریا درباره تقویت روابط در بخش های صنعت، انرژی و گردشگری گفت وگو کردیم به خصوص در زمینه حمل و نقل ریلی امکان همکاری های زیادی قابل بررسی است و در ایران ظرفیت توسعه قطار تندرو حداقل به میزان ۱۵۰۰ کیلومتر وجود دارد که اسپانیا می تواند در تکنولوژی و سرمایه گذاری این طرح مشارکت کند و در زمینه خودروسازی و قطعات خودرو هم به همین ترتیب است.

نجفی تصریح کرد که در بخش گردشگری هم اسپانیا از کشورهای قوی و باتجربه به شمار می رود و ما می توانیم از تجربه اسپانیا برای توسعه گردشگری در ایران استفاده کنیم و البته حدود ۱۲ سال پیش قرارداد همکاری گردشگری میان ایران و اسپانیا منعقد ولی اجرایی نشده است که در همین رابطه تصمیم گرفتیم برنامه عملیاتی همکاری های دو کشور را تنظیم کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: همچنین از وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا دعوت کردم که به همراه فعالان سه بخش صنعت، انرژی و گردشگری این کشور به ایران سفر کند که ایشان هم ابراز علاقه و آمادگی کرد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص دیدار با خانواده سلطنتی اسپانیا نیزاظهار داشت: ولیعهد اسپانیا با وزاری شرکت کننده در فیتور ۲۰۱۴ دیداری داشت ، وی در این دیدار نسبت به توسعه همکاری های ایران و کشورهای غربی و حل مشکلات و محدودیت های ایجاد شده طی سال های اخیر ابراز امیدواری کرد و من هم گفتم که ما برای حل یک به یک مسایل، جدی هستیم.

نجفی ادامه داد: رابطه ایران و اسپانیا در ماه های آینده به صورت جدی توسعه پیدا می کند، به خصوص که قرار است وزیر خارجه این کشور به ایران بیاید و من هم در ملاقاتی که با ایشان خواهم داشت، این موضوع را یادآوری می کنم.

وی درباره سرمایه گذاری در ایران خاطرنشان کردکه در منطقه ما بیشتر کشورها دستخوش نا آرامی هایی هستند و تنها کشوری که طی سال های اخیر در منطقه مشکل امنیتی نداشته، ایران است.

وی افزود: همچنین در ایران منابع عظیم انرژی داریم که انرژی ارزان قیمت برای سرمایه گذاری ها را تأمین می کند و بازار ۷۵ میلیونی ایران هم بازاری وسیع به شمار می رود.

نجفی ادامه داد البته قانونی هم برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی وجود دارد که در این زمینه کمک خواهد کرد و از سوی دیگر ایران نفوذ قابل توجهی روی کشورهای همسایه دارد و بنابراین سرمایه گذاران در ایران به راحتی می توانند به آن بازارها دسترسی پیدا کنند.

وی درخصوص مشکلات پیش رو برای جذب گردشگرخارجی یادآور شد: دسته اول مشکلات سیاسی است و به فضای عمومی بین المللی بازمی گردد که با شروع فعالیت دولت جدید، این مشکلات به سمت حل شدن پیش می رود.

نجفی افزود: طی سه ماه اخیر، تقاضا برای سفر به ایران از رشد قابل توجهی برخوردار شده و حتی برخی نشریات اروپایی پیش بینی کرده اند که ایران در سال ۲۰۱۴ از مقاصد اصلی گردشگری در جهان خواهد شد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: دسته دوم مشکلات به مدیریت و سازماندهی توریسم در کشور بازمی گردد، موضوعاتی نظیر تعیین بازار هدف و برنامه ریزی برای بازاریابی، صدور روادید، تأمین امکانات رفاهی برای عزت بیشتر گردشگران در سفر به ایران و استفاده از فضای مجازی که در همه این زمینه ها برنامه هایی را شروع کرده ایم و آثارش به تدریج مشاهده خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره پرواز مستقیم تهران – مادرید اظهار داشت: برقراری این پرواز از نظر اقتصادی کاملا قابل دفاع است و وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا هم ابراز امیدواری کرد که موضوع از سر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: ایران از نظر جذابیت های توریستی، پرجاذبه و دارای تنوع اقلیمی و آب و هوایی زیادی است به گونه ای که در ایامی از سال تفاوت دما بین جنوب و شمال کشور به ۴۰ درجه می رسد، همچنین ایران بهشت گردشگران علاقه مند به مسایل فرهنگی و تمدنی و نیز برای کشورهای همسایه، مکان مناسبی برای گردشگری سلامت و مذهبی است.

وی در ادامه تصریح کرد که در ایران ۳۵۰ نوع صنایع دستی داریم که همه سابقه تاریخی دارند و افزود: من از همه کسانی که به تجربه های جدید علاقه مندند دعوت می کنم به ایران سفر کنند.