شبکه ماهواره ای در قم

فعالیت برخی از شبکه های ماهواره ای افراطی شیعه که از قم تغذیه می شوند، مورد انتقاد حسن نصرالله و آیت الله علی خامنه ای گرفته است و این دو رهبر شیعه، فعالیت آن ها را متناقض با وحدت اسلامی می دانند. به نظر می رسد فعالیت این شبکه ها برای نزدیکی و وحدت مسلمانان به زودی محدود شود و برخی از آنها تعطیل شوند.

حجت‌الاسلام محمدصادق صالحی‌منش استاندار قم در سخنان خود در روز ۱۰ اردیبهشت، از نگرانی سیدحسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان از اوضاع در قم سخن گفت: «عزیزم سیدحسن نصرالله هفته گذشته هیئتی را فرستادند و من پذیرای ایشان بودم و از من خواستند که برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای که از قم تغذیه می‌شوند، کنترل شوند و گله‌مند بودند که چرا چنین زمینه‌ای در قم فراهم شده است تا برای ایشان مشکل ایجاد شود.»

قم پایتخت مذهبی شیعه در ایران محسوب می شود که بیشتر مراجع تقلید در این شهر زندگی می کنند.

خبرگزاری فارس در گزارش دیگری که روز ۱۵ اردیبهشت در همین زمینه منتشر کرد یادآور شد که تغذیه (تامین مالی و محتوایی) و ادامه فعالیت این شبکه های ماهواره ای از قم بحث تازه ای نیست اما اینکه از زبان بالاترین مقام دولتی این شهر بیان شده معنای دیگری دارد.

در اواخر سال ۸۹، شبکه «اهل بیت» به دستور دادگاه ویژه ایران بسته شد و اتهام این شبکه ماهواره ای افراطی که در قم فعالیت می کرد، “رفتار مغایر با وحدت اسلامی” بوده است. بر اساس گزارش خبرگزاری فارس موسس این شبکه از ایران اخراج شد و به آمریکا برای ادامه فعالیت خود سفر کرد.

بر اساس این گزارش، در قم شبکه‌های دیگری هم یا تاسیس یا اداره یا تغذیه فکری می‌شوند که برخی از آنها کم و بیش همان مشکل شبکه «اهل‌بیت» را دارند.

بنابر اطلاعات موجود بر روی ماهواره‌ها ۱۱ شبکه شیعی مختلف به زبان فارسی در حال فعالیت است و در کنار آنها شبکه‌های مختلف عربی و انگلیسی نیز فعالیت می‌کنند که در این میان شبکه‌های عرب‌زبان آنها بیشتر از دیگر شبکه‌ها است.

یکی از روحانیون حوزه علمیه قم که خواست نامش فاش نشود، در این زمینه به شرق پارسی گفت: «این شبکه های ماهواره ای خودجوش هستند و هیچ هماهنگی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند.»

وی با تاکید بر اینکه سیاست های این شبکه ها مغایر با سیاست های نظام ایران نیست، گفت: «نظام ایران هیچ پشتیانی رسمی یا غیر رسمی از این شبکه ها انجام نمی دهد و هیچ گونه هم سویی بین سیاست های نظام با سیاست های این شبکه ها وجود ندارد. متاسفانه فعالیت های این شبکه ها اصطکاک هایی را در بین اهل تسنن با جامعه شیعه ایران در داخل ایران یا خارج از کشور ایجاد می کند.»

این روحانی ساکن قم با اشاره به نام برخی از این شبکه ها از جمله “سلام” و “کربلا”، گفت: «بسیاری از این شبکه های ماهواره ای به دفاتر برخی از مراجع تقلید سنتی وابسته هستند و در حین فعالیت خود تذکرهای مختلفی را از حکومت ایران دریافت کرده اند.»

بر اساس این گزارش، پیش از این رییس یکی از این شبکه ها که “امام حسین (ع)” نام دارد و به سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی فعالیت دارد و مرکزیت آن در کربلا است و برنامه سازی آن در واشنگتن و قم انجام می شود، به دلیل ترویج قمه زنی برای مدتی بازداشت شد.

قمه زنی عملی است که از سوی حکومت ایران ممنوع اعلام شده است و با افرادی که این عمل را انجام می دهند یا ترویج می کنند، برخورد قانونی می شود.

البته این شبکه در یکی از اقدامات خود در سال گذشته، از تاریخ نهم تا ۱۹ ربیع الاول را که در بین شیعیان به نام “عیدالزهرا” مرسوم است به عنوان “هفته برائت” نامید و در برنامه های خود به لعن بزرگان اهل تسنن پرداخت.

آیت الله خامنه ای رهبر ایران در پاسخ به استفتایی که از وی صورت گرفت “اعمالی را که موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمانان شود، حرام دانسته است.”
در همین زمینه فردی نزدیک به یکس از مراجع تقلید مقیم در قم
به شرق پارسی گفت: « سیاست تفرقه افکنی در میان فعالین دینی در ماهواره ها بیشترین هدفی است که این )شبکه های ماهواره ای) ماهواره ها بر آن اساس کار می کنند. به طوری که در برخی از مواقع بیش از اندازه افراط می کنند و حتی با توهین به برخی از مراجع تقلید سعی می کنند فعالیت های آنها را تحت تاثیر خود قرار دهند»

بنا به گزارش شیعه آنلاین ۱۶ شبکه ماهواره ای شیعه وابسته به علما، روحانیون و مراجع تقلید وجود دارند، که برخی از آن ها مغایر وحدت اسلامی فعالیت می کنند.

رهبر ایران در روز ۳۱ فروردین با ابراز ناخرسندی از این وضعیت گفت: « نباید کینه‌ورزی‌های مذهبی را زیاد کرد؛ این را چقدر باید تکرار کرد؟ بارها تکرار کرده‌ایم؛ بعضی حاضر نیستند (گوش کنند). شما اگر بخواهید آن کسی را که موافق مذهب شما نیست و عقیده‌ حق شما را قبول ندارد هدایت کنید، چه کار می کنید؟ اول شروع می کنید به مقدسات او بدگویی کردن و دشنام دادن؟ اینکه به کلی او را از شما دور خواهد کرد و امید هدایت او را به صفر خواهد رساند.»

آیت الله خامنه ای در صحبت های ۲۰ شهریور سال ۹۲ نیز با اشاره به اینکه بسیاری از این شبکه های شیعه در خارج از ایران مرکزیت دارند، گفت: «از آن طرف هم یک عده مزدور را به راه بیندازند که برای این آتش هیمه فراهم کنند، بنزین روی آتش بریزند؛ که می‌بینید، می شنوید، یا خبر دارید. وسائل ارتباط جمعی و رسانه در اختیار اینها میگذارند؛ در کجا؟ در آمریکا! در کجا؟ در لندن! آن تشیعی که از لندن و از آمریکا بخواهد برای دنیا پخش بشود، آن تشیّع به درد شیعه نمیخورد.»

در گزارش فارس آمده است با توجه به انتقادهای رهبر ایران و سید حسن نصرالله و اشاره استاندار قم، انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور،شاهد خبر بسته شدن این شبکه ها در ایران باشیم.

فهرست شبکه های ماهواره ای وابسته به روحانیون، علما و مراجع تقلید شیعه بر اساس گزارش شیعه آن لاین که صحت و سقم آن توسط شرق پارسی غیر قابل تایید است، به شرح زیر است:

• شبکه ماهواره ای “النعیم” آیت الله شیخ “محمد الیعقوبی”

• شبکه ماهواره ای “ولایت” وابسته به آیت الله دکتر حسینی قزوینی

• شبکه ماهواره ای “السلام” وابسته به آیت الله سید “حسین الصدر”

• شبکه ماهواره ای “المعارف” وابسته به حجه الإسلام شیخ “حبیب الکاظمی”

• شبکه ماهواره ای “اهل البیت” وابسته به آیت الله سید “هادی مدرسی”

• شبکه ماهواره ای “الحجه” وابسته به آیت الله سید “محمد تقی مدرسی”

• شبکه ماهواره ای “اهل بیت” وابسته به روحانی شیعه افراطی، شیخ الله یاری

• شبکه ماهواره ای “فدک” وابسته به روحانی شیعه افراطی، شیخ “یاسر الحبیب”

• شبکه ماهواره ای “المصطفی” وابسته به فردی ناشناس بنام “عبدالحمید النجدی”

• شبکه ماهواره ای “الموده” وابسته به یک فرد ناشناس بنام الشیخ عبد الحلیم الغزی

• شبکه ماهواره ای “ثقلین” وابسته به مجمع جهانی اهل بیت – جمهوری اسلامی ایران

• شبکه ماهواره ای “سلام ۱” وابسته به حجه الإسلام هدایتی (نزدیک به حضرت آیت الله سید صادق شیرازی)

• شبکه ماهواره ای “هدهد” (حوزه فعالیت: کودکان) وابسته به سید “جواد شهرستانی” داماد آیت الله سید “علی سیستانی”

• شبکه ماهواره ای “ثامن” وابسته به شیخ “حامدرضا معاونیان” درگذشته مورد حمایت آیت الله شیخ “حسین وحیدخراسانی” بود

• شبکه ماهواره ای “هادی ۱ و ۲ و ۳ و ۴” و شبکه “دعا” وابسته به سید “محمدباقر مصباح” نماینده حضرت آیت الله سیستانی در مشهد

• شبکه ماهواره ای “الأنوار ۱ و ۲″، “أنوار الحسین”، “امام حسین ۱ و ۲ و ۳″، “الزهراء”، “المهدی”، “امام صادق”، “حضرت خدیجه”، “مرجعیت”، “أبا الفضل العباس”، “ظهور”، “امام زمان”، “العقیله”، “سلام ۲” وابسته به آیت الله سید “صادق شیرازی”