ترکیه درصدد افزایش 2 برابری واردات گاز از ایران است

ترکیه درصدد افزایش ۲ برابری واردات گاز از ایران است

وزیر انرژی ترکیه گفت: در صورت توافق ایران و ترکیه درباره قیمت گاز، ممکن است واردات گاز طبیعی از جمهوری اسلامی را تا دو برابر افزایش دهیم.

به گزارش ایرنا، مقامات ترکیه و ایران از زمان سفر رجب طیب اردوغان؛ نخست وزیر ترکیه به ایران در ماه ژانویه، در حال مذاکره پیرامون این موضوع بوده و احتمالا دو طرف مایل هستند که در یک نشست سطح بالا آن را حل و فصل کنند.

این در حالی است که مذاکرات درباره سفر برنامه ریزی شده حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به ترکیه از طریق کانال های دیپلماتیک در جریان بوده و تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

به گزارش شرکت ملی نفت، تانر ییلدیز وزیر انرژی ترکیه در ماه ژانویه اعلام کرد که اگر دو طرف در خصوص قیمت به توافق برسند کشورش ممکن است واردات گاز طبیعی از ایران را دو برابر کند.

ترکیه در سال ۲۰۱۲ در خصوص قیمت گاز صادراتی ایران شکایتی را به دیوان داوری بین المللی ارائه داد.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفته است که شکایت ترکیه به دیوان داوری درباره قیمت گاز طبیعی وارداتی از ایران هیچ مشکلی برای ایران ایجاد نخواهد کرد و این دادگاه به احتمال زیاد به نفع ایران رای خواهد داد. ایران ظاهرا به ازای صادرات هر ۱۰۰۰ مترمکعب گاز طبیعی به ترکیه ۴۹۰ دلار دریافت می کند.

این در حالی است که ترکیه می گوید: جمهوری آذربایجان و روسیه به ازای صادرات هر ۱۰۰۰ مترمکعب گاز طبیعی به ترتیب ۳۳۵ دلار و ۴۲۵ دلار از ترکیه می گیرند.

ایران و ترکیه توافقنامه تجاری را امضا کرده اند که راه را برای افزایش مناسبات تجاری دو کشور هموار می کند. این توافقنامه در جریان سفر اردوغان به ایران در ماه ژانویه امضا شد. در آن زمان اردوغان اعلام کرد که هدف این توافق افزایش سطح تجارت بین دو کشور به ۳۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۵ است.

سفیر ترکیه در تهران در ماه دسامبر گفت: ایران و ترکیه یک هدف بلندمدت برای رساندن سطح تجاری خود به سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار ترسیم کرده اند.