جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا

جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا

با رای سنای آمریکا جانت یلن به‌عنوان رئیس بانک مرکزی این کشور برگزیده شد. در تاریخ آمریکا این نخستین بار است که یک زن بر صدر بانک فدرال می‌نشیند. یلن در کابینه‌ی کلینتون رئیس تیم مشاوران اقتصادی او بود.

به گزارش دویچه وله، روز دوشنبه (۶ ژانویه) سنای آمریکای با ۵۶ رای موافق و ۲۶ رای مخالف، جانت یلن را به عنوان رئیس بعدی مهم‌ترین نهاد مالی امریکا منصوب کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز بعضی از سناتورها به دلیل بارش شدید برف و باران نتوانستند از شهرهای خود بازگشته و در جلسه‌ی رای‌گیری حضور پیدا کنند.

این خبرگزاری گزارش داد بیشتر سناتورهایی که رای منفی دادند از حزب جمهوری‌خواه بودند که با این انتخاب باراک اوباما، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا مخالف‌اند.

جانت یلن جانشین بن برنانک خواهد شد که برای دو دوره‌ی ۴ ساله سکان هدایت بانک مرکزی آمریکا را در دست داشت. دوره‌ی هشت ساله‌ی کار برنانک در ۳۱ ژانویه به پایان می‌رسد و یلن کار خود را از این تاریخ آغاز خواهد کرد.

جانت یلن ۶۷ ساله و اهل خانواده‌ای یهودی‌ از بروکلین نیویورک است. وی در کابینه‌ی بیل کلینتون سمت ریاست تیم مشاوران اقتصادی رئیس‌جمهور را برعهده داشت و سال‌ها در دانشگاه برکلی کالیفرنیا به تدریس رشته‌ی اقتصاد پرداخته است. او دوره‌ای نیز ریاست بانک مرکزی سن‌فرانسیسکو را برعهده داشت.

تمرکز روی بیکاری

جانت یلن سال‌هاست که بر مبارزه با بیکاری متمرکز است و از جمله اقتصاددان‌هایی به شمار می‌رود که معتقد است باید تورم بیشتر را اگر منجر به کاهش نرخ بیکاری شود، پذیرفت. او همچنین مدافع افزایش نرخ بهره‌های بانکی در آمریکا است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن استقبال از رای سنا گفت که جانت یلن برای بالا بردن هرچه بیشتر کیفیت زندگی مردم آمریکا تلاش خواهد کرد.

انتخاب جانت یلن به عنوان اولین زن در سمت ریاست قوی‌ترین نهاد اقتصادی آمریکا، با استقبال گروه‌های مختلف مواجه شد. تری اونیل، رئیس “سازمان ملی زنان” آمریکا با استقبال از این انتخاب به رویترز گفت:«انتخاب یلن سد مهمی برای پیشرفت‌های شغلی زنان در حوزه‌ی اقتصاد را شکست.»

بیل رودز، رئیس سازمان مشاروان اقتصادی بین‌المللی “ویلیام رودز” نیز جانت یلن را زنی با شخصیت قوی و دانش بسیار توصیف کرد و گفت:« او در عین‌حال پذیرای ایده‌های دیگران است و همیشه از آموختن استقبال می‌کند.»

مجله‌ی “بلومبرگ اقتصادی” در سال ۲۰۱۲ از جانت یلن به عنوان یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین ۵۰ اقتصاددان فعلی جهان نام برد.