مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران - عکس از ایرنا

مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران – عکس از ایرنا

اندکی پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد انجام عملیات هوایی ایران علیه مواضع گروه «حکومت اسلامی» در عراق، یک مقام ارشد ایرانی این گزارش ها را ادعا خواند و آن را رد کرد.

دیروز سه شنبه ۱۱ آذر، رسانه های غربی گزارشی از ردیابی یک جنگنده ایرانی در آسمان عراق منتشر کردند که وزارت دفاع ایالات متحده نیز همان روز آن را تایید کرد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده است ایران در شرق عراق دست به انجام عملیات هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» (داعش) زده است. به گفته جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا این احتمالا نخستین بار است که تهران عملیات هوایی با هواپیمای سرنشین‌دار که مبدا آن داخل خاک ایران بوده، در عراق انجام داده است.

در این گزارش ها به گفته‌های یک مقام وزارت دفاع آمریکا که خواسته بود نامش فاش نشود، استناد شده بود.

امروز چهارشنبه ۱۲ آذر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به سوالی درباره بمباران مواضع داعش در عراق از سوی جنگنده‌های ایرانی و همکاری ایران با گروه‌های نظامی کشورهای دیگر در این رابطه گفت: «هیچ گونه تغییری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص مبارزه با گروه‌های تکفیری و کمک به دولت عراق و ارائه مشورت به منظور مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری ایجاد نشده است.»

افخم بدون تکذیب صریح بمباران مواضع داعش توسط نیروهای ایرانی، در عین حال اضافه کرد: «خبرها پیرامون همکاری ایران با گروه‌های نظامی کشورهای دیگر برای مبارزه با داعش دقیق و درست نیست.»

مدتی است که ایالات متحده آمریکا و ائتلافی به رهبری این کشور، چندین حملاتی هوایی علیه نیروها و مواضع گروه داعش در عراق انجام می‌دهند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفته است میان دو کشور هیچ‌گونه هماهنگی برای انجام فعالیت‌های نظامی یا حملات هوایی وجود ندارد. به گفته جان کربی، آمریکا به ماموریت هوایی خود در آسمان عراق ادامه می‌دهد و این به دولت عراق مربوط است که جلوی کشمکش را در آسمان آن کشور بگیرد.

مقامات ایالات متحده چند نوبت تاکید کرده‌اند که تهران نقشی برای ایفا کردن در این نبردها دارد. با این وجود ایران ایده پیوستن به این ائتلاف را رد کرده است.