آمریکای جنوبی در بیانیه پایانی فلسطین را به رسمیت می شناسد… و از ایران خواستار پاسخ مثبت در خصوص ابتکار امارات برای حل مسالمت آمیز جزایر می شود

پادشاه عربستان سعودی به هنگام ریاست جلسه پایانی اجلاس در ریاض – عکس از خبرگزاری عربستان سعودی

پادشاه عربستان سعودی به هنگام ریاست جلسه پایانی اجلاس در ریاض – عکس از خبرگزاری عربستان سعودی

سران و رؤسای هیئت های کشورهای عربی و کشورهای آمریکای جنوبی روز گذشته فعالیت های چهارمین اجلاس عربی – لاتینی را به ریاست ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان سعودی به پایان رساندند. این اجلاس به مدت دو روز در ریاض برگزار شد.

و در گامی که منعکس کننده تمایل دو طرف به تأسیس مرحله جدیدی از ساخت و ساز است، «بیانیه ریاض»، که در پایان اجلاس صادر شد، از گفت و گوهای چند جانبه بین دو منطقه استقبال کرد، و همچنین بر تلاش های جدید و برنامه ریزی شده برای توسعه همکاری استراتژیک بین دو منطقه تأکید کرد».

این بیانیه همچنین بر حق برابر تمامی مردم برای زندگی در جهانی عاری از سلاح های هسته ای تأکید کرد.

بیانیه پایانی به بحران های موجود در منطقه، و ضرورت حل و فصل آن ها با روش های مسالمت آمیز پرداخت. «اعلامیه ریاض» همچنین بر اهمیت تحقق صلح عادلانه و جامع قضیه فلسطین تأکید کرد، و از موضع کشورهای آمریکای جنوبی در خصوص قضیه فلسطین و به رسمیت شناختن کشور فلسطین قدردانی کرد.

این اعلامیه همچنین از ایران خواست تا به ابتکار امارات برای حل و فصل مسالمت آمیز مسئله جزایر سه گانه پاسخ مثبت دهد.

اما در مورد سوریه، بیانیه به اهمیت دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران این کشور مطابق با اصول اعلامیه «ژنو ۱» اشاره کرد، که به معنای «ضرورت تشکیل قدرت انتقالی برای وضع قانون اساسی و آماده کردن زمینه برای اجرای انتخاباتی بدون اسد می باشد».

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نیز به نوبه خود در سخنانی از تمامی کشورهای عضو قدردانی کرد. قرار است ونزوئلا اجلاس آتی را میزبانی کند.