انفجار در محل زندگی سفیر ایران در یمن دست‌کم یک کشته بر جای گذاشت - آژانس خبری فرانسه

انفجار در محل زندگی سفیر ایران در یمن دست‌کم یک کشته بر جای گذاشت – آژانس خبری فرانسه

انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره در روز چهارشنبه، ۱۲ آذرماه، در محل زندگی سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن، دست‌کم یک کشته بر جای گذاشت. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این حمله را «چندان مهم» ارزیابی نمی کند.

گزارش های رسانه درباره کشته شدن یک تن در این حادثه در حالی منتشر می شود که خبرگزاری رویترز تعداد قربانیان این حادثه را سه تن و از نگهبانان ایرانی و یمنی گزارش کرده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در تشریح جزییات این حادثه گفت، این حادثه «موضوع چندان مهمی نیست» و به «کارکنان ایرانی سفارت» هیچ آسیبی وارد نشده است.

مقیاس این انفجار مهیب که در محله دیپلمات‌نشین و بسیار حفاظت‌شده صنعا رخ داده آن قدر بزرگ بود که باعث ایجاد یک حفره بزرگ در دیوار محل زندگی سفیر ایران شد.

گمان می رود سفیر ایران هنگام وقوع انفجار در محل حادثه حضور نداشته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی یمنی که خواسته نام او فاش نشود، گزارش داده است که یکی از نگهبانان منزل مسکونی سفیر ایران در این حادثه جان باخته است.

این نخستین بار نیست که دیپلمات‌ها و وابستگان جمهوری اسلامی در یمن هدف حمله تروریستی قرار می‌گیرند.

در ماه ژانویه سال گذشته، ابوالقاسم اسدی دیپلمات بلندپایه ایرانی پس از آنکه در صنعا مورد اصابت گلوله افراد مسلح قرار گرفت، به بیمارستان منتقل شد اما بر اثر شدت جراحات جان باخت. منابع پلیس در این باره گفته بودند که دیپلمات بلندپایه ایرانی به هنگام خروج از منزلش از سوی مهاجمان نا‌شناسی که سوار بر یک ون بوده‌اند، سه بار هدف گلوله قرار گرفته است.

هنوز یک دیپلمات ایرانی در یمن در دست شبه‌نظامیان این کشور اسیر است. در یک حادثه در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی یکی از کارمندان سفارت ایران در صنعا پایتخت یمن ربوده شد و در یک اقدام تروریستی دیگر، یک دیپلمات ایرانی در صنعا توسط گروهی مسلح کشته شد.