ایرانیان مقیم دوبی در پای صندوق رأی برای انتخابات ریاست جمهوری - عکس از گتی ایمیجز

ایرانیان مقیم دوبی در پای صندوق رأی برای انتخابات ریاست جمهوری – عکس از گتی ایمیجز

انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز جمعه در شرایطی برگزار شد که همه طرف ها، از نهادهای برگزار کننده تا ستادهای انتخاباتی، توجه ویژه ای به مسأله تقلب دارند و در این میان از همان ساعات نخست انتخابات خبرهایی از شکایات در زمینه تقلب به گوش می رسد.

آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب ایران یکی از نخستین مقامات رسمی این کشور بود که ۸ صبح روز جمعه رأی خود را به صندوق انداخت. به گزارش خبرگزاری مهر، وی خطاب به برگزار کنندگان انتخابات تأکید کرد: رأی مردم یک امانت و حق الناس است که در دست مسئولان صندوق‌ها و شمارش کنندگان آرا قرار دارد و باید در این زمینه دقت زیادی بخرج داده شود.

در اظهارات و واکنش های دیگر مقامات ایرانی هم مسأله تقلب به شکلی پررنگ است. حجت الاسلام ناطق نوری با بیان اینکه فکر می‌کنم انتخابات در دور اول به نتیجه برسد، درخصوص واکنش مطلوب کاندیداها پس از اعلام نتایج انتخابات گفت: تمکین به تصمیماتی که بر اساس قانون انجام می گیرد وظیفه هر کاندیدا است.

وی در پاسخ به سؤال خبرگزاری مهر مبنی بر این که آیا انتخابات یازدهمین دوره انتخابات در دور اول به نتیجه می رسد یا به دور دوم کشیده خواهد شد گفت: انشاالله در دور اول به پایان می رسد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در خبری که وبسایت انتخاب آمده، گفت:من از نامزدها و طرفداران و رسانه‌ها خواهش می‌کنم که وظیفه اعلام نتیجه بر عهده وزارت کشور است و تا زمانی که نتیجه‌ای اعلام نشده، از حدس و گمانه‌زنی و ادعای پیروزی هر نامزدی جداً خودداری کنند.

از سوی دیگر گفته می شود خبر درج اسامی نامزدهایی که انصراف داده اند در بعضی شعبه های رأی در ایران از هم اکنون موجب اعتراض و واکنش بعضی ستادهای انتخابات شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا نعمت زاده رئیس ستاد انتخابات روحانی در نامه ای به عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، از حذف نشدن نام محمدرضا عارف نامزد مستعفی انتخابات ریاست جمهوری در برخی شعب اخذ رای خبر داده و خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

پس از آن ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره ۷ ، تأکید کرد: به اطلاع اعضای محترم شعب ثبت نام و اخذ رأی می‌رساند، چنانچه در آگهی اسامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که در محل شعبه نصب کرده‌اید، اسامی غلامعلی حدادعادل و محمد‌رضا عارف که از نامزدی در انتخابات مذکور انصراف داده‌اند، درج شده، سریعاً نسبت به حذف اسامی ایشان از آگهی‌های داخل شعبه اقدام کنید.

البته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ظهر جمعه در جمع خبرنگاران گفته است: شورای نگهبان بر صندوق‌های اخذ رای و فرآیند رای‌گیری نظارت کامل دارد و گزارش مهمی تاکنون واصل نشده و تنها برخی نمایندگان نامزدها مسائلی جزئی را مطرح کردند که پیگیری شده است.

همچنین به گزارش ایرنا سید صولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات کشور برخی اظهارات مبنی بر این که نمایندگان نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اجازه ورود به شعب اخذ رای را نداشتند، نادرست عنوان کرد.

مرتضوی یادآور شد: براساس اعلام وزارت کشور نام «محمدرضا عارف» و «غلامعلی حداد عادل» دو نامزد انصرافی از لیست نامزدهای یازدهمین دوره حذف شده است و شایعه وجود اسامی این دو نفر در برخی از شعب اخذ رای صحت ندارد.

در همین حال به نظر می رسد ستاد حسن روحانی از هم اکنون در پی تدابیر احتیاطی بیشتر است. ستاد دکتر روحانی با صدور اطلاعیه ای از مردم خواسته است به منظور حفظ آرا طرفداران حسن روحانی، پس از رأی دادن، اطلاعات مربوط به شهرستان، شماره صندوق و آدرس محل صندوق را در سایت www.rohani92.com منعکس کنند.

خبرهای دیگر از حضور قابل توجه مردم ایران در انتخابات حکایت می کند به طوری که افراد از طیف ها و گروه های مختلف در انتخابات شرکت کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر ابراهیم یزدی فعال اصلاح طلب در حالی که در صف طویل برای شرکت در انتخابات ایستاده بود درباره تحلیلش از آینده انتخابات و اینکه آیا فکر می کند که انتخابات به دور دوم کشیده می شود گفت: من به اندازه کافی در دانشگاه اوین کرسی های تکمیلی گذرانده ام.

وی در پاسخ به این سوال که برای چه منظوری در انتخابات حضور یافته است گفت: رای دادن یک تکلیف ملی است و از حقی که خدا به من داده استفاده می کنم.