در پی ادامه تظاهرات‌های اعتراضی در استان بصره عراق منع رفت و آمد اعلام شد، در همین حال معترضان بصره، بندر اصلی عراق را از کار انداختند.

به گزارش الشرق الاوسط، فرماندهی عملیات بصره امروز (پنجشنبه) اعلام کرد از ساعت سه عصر (به وقت محلی) در استان بصره منع رفت و آمد برقرار خواهد شد.

بر اساس گزارش السومریه، در بیانیه فرماندهی عملیات بصره آمده است این منع آمد و شد از امروز آغاز می‌شود و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

در این بیانیه از شهروندان خواسته شده همکاری‌های لازم را با نیروهای امنیتی انجام داشته باشند.

در همین رابطه، خبرگزاری رویترز نوشته که معترضان در طول شامگاه چهارشنبه،‌ ورودی بندر امّ قصر را که یکی از شریان‌های اصلی واردات کالا به عراق است، بسته و علاوه بر بستن جاده بصره-بغداد، شماری از ساختمان‌های اداری را که برای سومین شب متوالی مقابل آنها تجمع کرده بودند،‌ به آتش کشیدند.

منابع بیمارستانی، امنیتی و حقوق بشری در بندر بصره که بندر اصلی عراق است، این آمار را منتشر کرده‌اند.

کارکنان بندر ام قصر می‌گویند که بامداد پنج‌شنبه تمامی فعالیت‌های این بندر متوقف شده و با بسته بودن ورودی بندر، حمل‌ونقل ناممکن شده و کامیون‌ها نمی‌توانند از مجتمع بندری خارج شوند.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت بهداشت عراق اعلام کرد طی تظاهرات بصره در سه روز اخیر پنج نفر کشته و ۷۵ نفر دیگر زخمی شده‌‌اند.

سخنگوی این وزارتخانه گفت بیش از ۶۰۰۰ نفر به خاطر مشکلات گوارشی ناشی از نوشیدن آب (ناسالم) پذیرش شده‌اند.

این آمار اما توسط نهادهای غیررسمی به چالش کشیده شد، به طوری که اعتراضات خشونت بار جدید در بصره در جنوب عراق در حالی وارد سومین روز خود می شود که بر اساس یک آمار رسمی تاکنون ۹ کشته و ۱۰۴ مجروح بجا گذاشته است.

کمیسیون حقوق بشر عراق آمار آسیب های مردمی در استان بصره را ۹ کشته و ۱۰۴ زخمی اعلام کرد که ۱۱ از زخمی ها از نیروهای امنیتی هستند.

این کمیته همچنین در بیانیه روز پنجشنبه خود نسبت به افزایش خشونت در اعتراضات مردمی استان بصره که با هدف رسیدن به حقوق به حق مردم انجام می شود، ابراز نگرانی کرد.

مهدی التمیمی رئیس کمیته حقوق بشر استان بصره نیز گفت: اعتراضات مردمی روز گذشته بصره یک کشته و ۲۵ زخمی بر جای گذاشت که آسیب برخی از آنها جدی و خطرناک است.

التمیمی همچنین افزود: دولت باید یک راهکار جدی برای حل مشکلات بصره اتخاذ کند و با قاتلان و آسیب زنندگان به معترضین برخورد کند.