به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معاون پارلمانی وزارت امور خارجه،حمل موادمخدر را علت عمده محکومیت ایرانیان در آسیای جنوب شرقی خواند و گفت: اعدام ۲زن ایرانی در مالزی بر روابط دو جانبه تأثیر منفی می‌گذارد.

حسن قشقاوی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت و ‌آینده روابط سیاسی و کنسولی دو کشور ایران و کانادا، گفت: مذاکرات و توافق‌نامه‌هایی میان نمایندگان دو کشور در سازمان ملل انجام شد و ایران موافقت خود را با تعیین عمان به عنوان حافظ منافع ایران و ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا در تهران اعلام کرد.

تعیین حافظان منافع ایران و کانادا، امور کنسولی ۴۵۰هزار ایرانی را تسهیل کرد

وی با بیان اینکه رفع و تسهیل کار کنسولی مردم دو کشور کانادا و ایران بسیار با اهمیت است، افزود:‌ هم‌اکنون حدود ۴۵۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند، از این‌رو در چند ماه اخیر سعی کردیم با تشکیل ستاد کانادا در وزارت امور خارجه مشکلات ایرانیان خارج از کشور را حل کنیم اما تبعا بخشی از کارها نیاز به حضور در سفارت کشورها دارد.

قشقاوی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون گام‌های اولیه برای تعیین کشورهای حافط منافع ایران و کانادا برداشته شده است، تصریح کرد:‌ این موضوع در حد توافق اولیه است، از این‌رو باید منتظر توافق نهایی باشیم.

ستادویژه‌ای درنخست وزیری یمن پیگیروضعیت دیپلمات ربوده‌شده ایرانی/قول آزادی نمی‌دهیم اما امیدواریم

وی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت کنونی دیپلمات ربوده شدن در یمن و اقدامات وزارت امور خارجه برای پیگیری این موضوع، گفت: این وزارتخانه در چند ماه اخیر مرتبط و مستمر با مقامات یمنی برای پیگیری وضعیت این دیپلمات در تماس بوده است، از طرف دیگر بعد از تشکیل ستاد ویژه‌ای در نخست وزیری یمن برای پیگیری وضعیت این دیپلمات امیدواریم اسباب رهایی این فرد فراهم شود، اما هیچ قولی نمی توانیم برای آزادی آن بدهیم.

قشقاوی ادامه داد: با توجه به اینکه در برخی از موارد ربایش دیپلمات‌ها در لیبی و سوریه منتج به نتیجه مثبت شده، ما امیدوار هستیم که هر چه زودتر دیپلمات ربوده شده در یمن‌ آزاد شود.

حمل موادمخدر علت عمده محکومیت ایرانیان در آسیای جنوب شرقی

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، درباره وضعیت کنونی ایرانیان محبوس در زندان‌های کشورهای آسیایی و مالزی، گفت: متأسفانه بیشتر این اعدام‌ها و زندانیان ایرانی در کشورهای آسیای جنوب‌شرقی به‌علت حمل مواد مخدر بوده و این موضوع تنها به محکوم شدن اخیر دو دختر ایرانی به اعدام ختم نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه به‌طور حتم مجازات اعدام، حکم بد و نامناسبی برای روابط دو جانبه میان کشورها است، تصریح کرد: همیشه اعدام اتباع خارجی یک علامت بد برای روابط دو جانبه است و هیچ دولتی نمی‌تواند بگوید که من در اینباره ملاحظات روابط دو جانبه میان کشورها را در نظر نمی‌گیرم.

اعدام ۲زن ایرانی در مالزی بر روابط دوجانبه تأثیر منفی می‌گذارد

قشقاوی درباره ۲ ایرانی محکوم به اعدام در مالزی، ادامه داد: توصیه ما به همتایان و مقامات مالزیایی این است که چنین اقداماتی رخ ندهد تا دوستی و برادری میان ایران و مالزی تداوم پیدا کنند.

وی با اعلام اینکه بحث پیگیری زندانیان ایرانی در مالزی جزء برنامه‌های همیشگی کارکنان و مسئولان وزارت خارجه است، تصریح کرد: استرداد مجرمین باید در چارچوب موافقت‌نامه میان دو کشور انجام شود، که متأسفانه تاکنون این توافق‌نامه امضا نشده است، از طرف دیگر همیشه طرف ایرانی برای بستن و امضای توافق‌نامه استرداد مجرمان آمادگی داشته اما طرف خارجی معمولا الزامی برای این کار ندارد.

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت و شرایط روابط کنسولی میان ایران و انگلستان، افزود: قرار است که روابط میان دو کشور در سطح کاردار غیر مقیم ادامه پیدا کند، اما هم‌اکنون در حال رایزنی هستیم تا کار کنسولی ایرانیان مقیم انگلیس در سفارت خود ایران انجام شود.