آنگلا مرکل

آنگلا مرکل

به گزارش بی بی سی فارسی در پی انتشار گزارش‌هایی درباره احتمال جاسوسی آمریکا از تلفن همراه صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل به باراک اوباما تلفن کرده و به او در این باره اعتراض کرده است.

سخنگوی صدر اعظم آلمان گفته است که خانم مرکل “چنین رفتارهایی را کاملا غیرقابل‌قبول می‌داند”.

در سوی دیگر، کاخ سفید می‌گوید رئیس‌جمهوری آمریکا به آنگلا مرکل اطمینان داده که آمریکا مکالمات او را شنود نمی‌کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر، اول آبان، گفت: “ایالات متحده، ارتباطات صدر اعظم آلمان را شنود نمی‌کند و نخواهد کرد.”

با این حال او تصریح نکرد که آیا آمریکا در گذشته تلفن همراه خانم مرکل را شنود کرده است یا نه.

در هفته‌های گذشته بحث‌ها درباره عملیات شنود و جاسوسی آمریکا از کشورهای اروپایی بالا گرفته است.

اسنادی که ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق اطلاعاتی در سیا، منتشر کرده، جزئیات فراوانی درباره عملیات گسترده جاسوسی و نظارت الکترونیکی دولت ایالات متحده به دست داده است.

‘نقض اعتماد’

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفته است که واشنگتن در حال بررسی نگرانی‌های آلمان، فرانسه و دیگر متحدان اروپایی درباره عملیات جاسوسی آمریکا است.

دولت آلمان در بیانیه‌ای، خواستار “توضیح فوری و جامع” واشنگتن درباره این “نقض جدی اعتماد” بین دو کشور شده است.

این بیانیه دولت آلمان پس از مکالمه تلفنی رهبران دو کشور صادر شده است.

این بیانیه همچنین می‌گوید صدر اعظم آلمان به رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است “فورا باید جلوی چنین اقداماتی را بگیرد”.

استیو اوانس، خبرنگار بی‌بی‌سی در برلین، می‌گوید از آن‌جا که این بیانیه پس از مکالمه منتشر شده، گمان می‌رود که آنگلا مرکل از صحبت‌های باراک اوباما قانع نشده است.

خانم مرکل در آلمان شرقی بزرگ شده است که شنود تلفنی در آن فراگیر بود و خاطره دردناکی برای کسانی زنده می‌کند که آن دوره را تجربه کرده‌اند.

باراک اوباما در سفر ماه ژوئیه خود به آلمان، به آنگلا مرکل اطمینان داده بود که آمریکا از شهروندان آلمانی جاسوسی نکرده است.

همان زمان صدر اعظم آلمان با انتقاد رقبای سیاسی خود روبه‌رو شد که حرف آمریکا را راحت باور کرده است.

ناراحتی فرانسه، برزیل و مکزیک

دولت آلمان می‌گوید اعلام نخواهد کرد که چه‌طور از این ادعاها درباره شنود ارتباطات مقامات عالی این کشور توسط آمریکا خبردار شده است.

مجله آلمانی اشپیگل که پیش‌تر هم گزارش‌هایی مبتنی بر اطلاعات به‌دست‌آمده از ادوارد اسنودن منتشر کرده بود، می‌گوید در جریان تحقیقاتش متوجه جاسوسی آمریکا از خانم صدر اعظم شده است.

تماس تلفنی آنگلا مرکل با باراک اوباما یک روز پس از آن صورت گرفته است که جیمز کلپر، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا، گزارش‌ها درباره جاسوسی ایالات متحده از شهروندان فرانسوی را تکذیب کرد.

پیش از آن روزنامه فرانسوی لوموند گزارش داده بود که آمریکا تنها در یک بازه سی روزه، اطلاعات ۷۰ میلیون تماس تلفنی را در فرانسه ثبت کرده بود.

آن‌چه ادوارد اسنودن درباره عملیات جاسوسی آمریکا درز داده، به عصبانیت شماری از متحدان ایالات متحده در سرتاسر جهان منجر شده است.

دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل، پیش‌تر سفر خود به واشنگتن را در اعتراض به جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا در کشورش لغو کرده بود.

او همچنین در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، توجیه‌های مطرح‌شده از سوی آمریکا درباره این که شنود اطلاعاتی برای حفاظت از کشورها در مقابل تروریسم و قاچاق مواد مخدر و دیگر جرایم سازمان‌یافته بوده، رد کرد.

دولت مکزیک هم به گزارش‌ها درباره جاسوسی آمریکا از ای‌میل‌های روسای جمهوری سابق و فعلی این کشور اعتراض کرده و آن را “غیرقابل‌قبول” خوانده است.

آقای اسنودن که اوایل تابستان امسال جزئیات عملیات تجسس و نظارت آمریکا در داخل این کشور و خارج از آن را منتشر کرد، با پناهندگی موقت یک ساله، فعلا در روسیه است.

دولت آمریکا تلاش کرد مانع از عزیمت او به کشورهای دیگر شود و همچنین از روسیه خواست او را به آمریکا مسترد کند. مسکو موافقت نکرده است.