فعالان حقوق زنان نسبت تصمیم دولت شیلی برای نامگذاری یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های این کشور به نام «پابلو نرودا» شاعر برنده نوبل ادبیات اعتراض کردند، چرا که آن‌ها معتقدند این افتخار شایسته کسی نیست که در یکی از آثارش به تجاوز اعتراف کرده‌است.
به گزارش الشرق الاوسط، «پابلو نرودا» نویسنده برنده نوبل ادبیات بود که با شعرهایش به زندگی و دشواری‌های زندگی مردم معمولی آمریکای لاتین می‌پرداخت و زندگی او به عنوان نمادی از مقاومت در مقابل دیکتاتوری شناخته می‌شود.
با این وجود تصیمیم اخیر شیلی برای نام نهادن فرودگاه «سانتیاگو» یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های این کشور به نام این چهره ادبی با اعتراضات فراوان فعالان حقوق بشر رو به رو شده‌است.
این پیشنهاد که از سوی جناح چپ میانه شیلی و با این هدف به کنگره ارائه شده بود که تغییر نام فرودگاه و نامیده شدن آن به نام «پابلو نرودا» برنده جایزه ادبی نوبل می‌تواند موجب توسعه گردشگری شود، با مخالفت جناح مقابل روبه رو شد.
در چند وقت اخیر انجام چندین اعتراض دانشجویی علیه «پابلو نوردا» در شیلی که غالباً توسط تشکل‌های فمینیستی انجام شده، شهرت این نویسنده و شاعر نامدار را به مخاطره انداخته‌است.
در همین راستا کنگره شیلی نیز با پیشنهادی که برای تغییر نام فرودگاه بین‌المللی سانتیاگو به «پابلو نرودا» مطرح شده بود، مخالفت کرد. این پیشنهاد در نهایت با ۴۴ رای مخالف در برابر ۳۸ رای موافق تصویب نشد.
این جنجال‌ها همگی به دلیل صفحه‌ای از کتاب خاطرات «نرودا» است که در آن به تجاوز به زن خدمتکار در سال ۱۹۲۹ اعتراف می‌کند. اگرچه این کتاب خاطرات بیش از ۴۰ سال پیش منتشر شده‌است اما این بخش از خاطرات در سال‌های اخیر مورد توجه و محل بحث و جنجال شده‌است.
«پابلو نرودا» از مشهورترین و تأثیرگذارترین چهره‌های ادبیات معاصر جهان است که علاوه بر تعداد زیادی کتاب، مجموعه بزرگی از شعر را از خود باقی گذاشت. از جمله آثار او می‌توان به «اسپانیا در قلب ما»، «عاشقانه جدید برای استالینگراد» و «چوب‌بر بیدار خواهد شد» اشاره کرد. «نرودا» در سال ۱۹۷۱ موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد.
او از فعالان سیاسی و از حامیان سرسخت و دوست «سالوادور آلنده» رئیس‌جمهور چپ‌گرای شیلی بود که فقط ۱۲ روز پس از کودتای نظامی «آگوستو پینوشه» که به سرنگونی آلنده انجامید، در بیمارستان درگذشت. برخی معتقدند او به دلیل این‌که قصد داشت رهبری حزب مخالفان حکومت را برعهده بگیرد، به قتل رسیده‌است.