سربازان مصری در گذرگاه مرزی با لیبی - عکس از الشرق الاوسط

سربازان مصری در گذرگاه مرزی با لیبی – عکس از الشرق الاوسط

بنغازی، الشرق الاوسط – روزنامه الشرق الاوسط در نخستین بخش از یک سلسله گزارش درباره درگیری های کنونی بین نیروهای وفادار به ژنرال بازنشسته خلیفه حفتر و شبه نظامیان تندرو نوشته که مرز بین لیبی و مصر به شدت نفوذپذیر و خطرناک شده است.

به نوشته این روزنامه، گذرگاه مرزی نزدیک روستای سلوم مصر در ساحل مدیترانه، در ۱۴۵ کیلومتری شهر تبروک لیبی، جایی که پارلمان به رسمیت شناخته شده این کشور قرار دارد، به شدت خلوت است به طوری که تنها حدود ۷۰ مصری یا لیبیایی در طول روز از آن گذر می کنند و این در حالی است که این گذرگاه پیش از این محل عبور هزاران نفر بود.

مصر و لیبی هر دو از بیم جنگجویان تندرو در داخل و خارج این کشور تدابیر شدیدتری را در گذرگاه های مرزی اعمال کرده اند.

یک افسر پلیس مصری سرگرم کار در این گذرگاه به الشرق الاوسط گفت که تنها کسانی که وی اجازه دارد بگذارد به لیبی بروند آنهایی هستند که در استان مطروح در شمال غربی مصر به دنیا آمده اند و یا کسانی که همسرشان در لیبی به سر می برد و یا مدارک مستندی دارند مبنی بر اینکه اعضای خانواده اشان در آن کشور به سر می برند.

در همین حال، به روزنامه نگارانی که تلاش داشته اند از مرز عبور کنند هشدار داده شده از آنچه به عنوان گذرگاه های مرزی یا ایست های بازرسی «شبح» توصیف شده پرهیز کنند، گذرگاه هایی که توسط گروه های افراطی مانند انصارالشریعه یا دیگر گروه های جهادی مستقر در آن کشور اداره می شود. از این روزنامه نگاران همچنین خواسته می شود با هیچ کس درباره هیچ موضوع سیاسی یا مذهبی صحبت نکنند.