اسراییل

اسراییل

یک یهودی متعصب اسرائیلی به خاطر پیشنهاد جاسوسی به نفع ایران، چهار سال و نیم در زندان خواهد بود. این مرد ۴۶ ساله طی سفر به برلین و تماس با مقامات جمهوری اسلامی، برای همکاری اطلاعاتی با آن‌ها ابراز تمایل کرده بود.

به گزارش دویچه وله فارسی، یک یهودی افراطی اسرائیلی که با سیاست‌های دولت این کشور مخالف است، به دلیل تلاش در همکاری اطلاعاتی با جمهوری اسلامی در کشور خود به چهار سال و شش ماه زندان محکوم شد.

او در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۳ و پس از آن که مدت‌ها تحت نظر پلیس و سرویس امنیتی اسرائیل بود، دستگیر شد.

این یهودی افراطی در ژانویه سال ۲۰۱۱ به برلین سفر کرده و سپس در سفارت جمهوری اسلامی به دیدار چند مقام ایرانی رفته است. آن گونه که در کیفرخواست دادگاه آمده، او در ملاقات با سه نفر در سفارت، پیشنهاد همکاری اطلاعاتی به آن‌ها را داده است.

در کیفرخواست دادگاه آمده که ماموران ایرانی با استقبال از پیشنهاد او، یک ایمیل با رمز ورود به او داده ‌و نام مستعار “حاجی‌بابا” بر او نهاده‌اند.

وی پس از بازگشت به اسراییل بارها از تلفن‌های عمومی با سفارت ایران تماس گرفته است. او در بازجویی‌ها، انگیزه‌اش از این اقدام را “نفرت از صهیونیسم” و “دریافت پول” عنوان کرده است.

این ارتدوکس ۴۶ ساله به یک جمعیت مذهبی خاص به نام “نتوری کارته” وابسته است که اعضای آن با “صهیونیسم” مخالفند. این جریان معتقد است که تشکیل یک کشور اسرائیلی کار خداست وهیچ سیستم سیاسی حق دخالت در چنین امری را ندارد.

بسیاری از اعضای این جمعیت در سال ۲۰۰۶ به تهران رفته و در کنفرانس جنجال برانگیز هولوکاست شرکت کردند که به ابتکار محمود احمدی‌نژاد تشکیل شد.

جمعیت “نتوری کارته” موضوع منتهی به دستگیری متهم یاد شده را “مضحک” و نامربوط به فعالیت این گروه دانسته است.