آنکارا ۶ هزار نفر را دستگیر می کند و به از سرگیری مجدد مجازات اعدام اشاره می کند

اردوغان رئیس جمهور ترکیه و عبد الله گل رئیس جمهور سابق این کشور در مراسم تشییع جنازه قربانیانی که طی کودتا در استانبول کشته شدند – عکس از خبرگزاری فرانسه

اردوغان رئیس جمهور ترکیه و عبد الله گل رئیس جمهور سابق این کشور در مراسم تشییع جنازه قربانیانی که طی کودتا در استانبول کشته شدند – عکس از خبرگزاری فرانسه

دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز گذشته حمله خود بر ضد کسانی که در کودتای نافرجام دست داشتند و کسانی که مظنون به همکاری با آن ها بودند را شدت بخشید به طوری که تعداد افراد بازداشت شده از نیروهای مسلح و قوه قضائیه به ۶ هزار نفر رسید.

در همین راستا، ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان سعودی روز گذشته در تماسی تلفنی با اردوغان بازگشت امور به روال عادی و بازگشت امنیت و ثبات در کشور را به وی تبریک گفت. رئیس جمهور ترکیه از احساسات صادقانه و علاقمندی پادشاه سعودی به اتفاقات ترکیه قدردانی کرد.

از سوی دیگر اردوغان در یک سخنرانی حماسی در مراسم تشییع تعدادی از افرادی که طی کودتا کشته شده بودند با اشاره به «جنبش خدمات» که رقیب او فتح الله گولن رهبری آن را به عهده دارد با لهجه تندی گفت: «یک غده سرطانی وجود دارد که باید ریشه کن شود». این در حالی است که گولن، که در ایالات متحده به سر می برد، با تکذیب دست داشتن در کودتا، خود اردوغان را به پشت پرده این اقدام متهم کرد، و خواستار تشکیل یک کمیته بین المللی  برای انجام تحقیقات در خصوص کودتا شد.

اردوغان اشاره کرد که مجازات «اعدام»، که در دهه نود قرن گذشته در راستای تحقق استانداردهای اروپایی لغو شده بود، مجدداً به ترکیه بازخواهد گشت. وی گفت: «نمی توان خواسته های مردم را نادیده گرفت، و در این باره رایزنی و مشورت صورت خواهد گرفت».

عملیات «پاکسازی» که دولت ترکیه اتخاذ کرد، نگرانی های زیادی را در غرب برانگیخت و باعث واکنش های تندی شد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا یاد آوری کرد ترکیه نیاز حیاتی دارد که همه طرف های درگیر پس از کودتا در چارچوب حاکمیت قانون عمل کنند.

ژان مارک آیرولت وزیر خارجه فرانسه نیز از ترکیه خواستار احترام گذاشتن به دولت قانون شد و گفت کودتا به رئیس جمهور ترکیه برای اجرای حمله پاکسازی چک سفید نمی دهد. آیرولت ادامه داد وزیران اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در جلسه خود در بروکسل تأکید خواهند کرد که ترکیه باید به اصول دموکراتیک اروپا پایبند باشد.