معاون تقنینی معاونت پارلمانی رییس جمهوری گفت: آقای احمدی نژاد به جای این که می خواهند مناظره کنند، رعایت حقوق مردم را بکنند و به ۹ پروند ای که در دادگاه برایشان تشکیل شده پاسخ دهند، مناظره پیشکش شان.

محمدرضا خباز شامگاه دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره دعوت احمدی نژاد از رییس جمهوری برای مناظره اظهار داشت: من هم در رسانه ها این خبر را دیدم که آقای احمدی ن‍ژاد تقاضای مناظره مستقیم با آقای دکتر روحانی داشتند.

وی ادامه داد: در این ارتباط باید به چند نکته اشاره کرد؛ نخست این که وقتی خودشان رییس جمهور بودند، ده ها نفر تقاضا کردند که با ایشان مناظره کنند و ایشان نپذیرفتند؛ وقتی خودشان آن زمان تقاضای مناظره افراد را نپذیرفتند چگونه انتظار دارند که اکنون بقیه بپذیرند.

خباز افزود: خاطرم هست وقتی ایشان شهردار بودند، همیشه از رییس دولت (آقای خاتمی) تقاضا می کردند که شهردار هم در جلسات هیات وزیران شرکت کند، خداوند شرایط را مقدر کرد که خودشان رییس جمهور شدند و بعد از آن وقتی شهردار هر چه از ایشان تقاضا می کرد که من در دولت شرکت کنم، نمی پذیرفتند.

وی خطاب به آقای احمدی نژاد، گفت: چطور است که وقتی خودتان شهردارهستید دوست دارید که به شما اجازه دهند در جلسات دولت شرکت کنید، ولی وقتی رییس جمهور می شوید به شهردار چنین اجازه ای نمی دهید؟

وی ادامه داد: همین حرف را اکنون باز باید به آقای احمدی نژاد گفت؛ در زمان ریاست جمهوری شما، ده ها نفر تقاضا و اعلام کردند که آماری که آقای احمدی نژاد در مورد اشتغال، تورم و غیره اعلام می کند خالی از واقعیت است و اجازه دهید که با وی درباره این موضوع ها مناظره کنیم که نپذیرفتند.

معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری اظهار داشت: موضوع دوم که باید به آن اشاره کرد این است که آقای احمدی ن‍‍ژاد اکنون مثل بقیه مردم، یک شهروند معمولی است، چطور به خودش اجازه می دهد با رییس جمهوری که امروز دنیا را با ابتکار عمل خود به تعجب کشانده است، خود را همتا بداند و تقاضای وقت مناظره کند؟ چطور این حق را به خود می دهند در حالی که خودشان در زمان ریاست جمهوری این حق را به کسانی که حتی در کشور مسوولیت داشتند، ندادند؟

وی افزود: سومین نکته این است که مردم از مناظرات ایشان هنوز رنجیده خاطر هستند و به نظر من عامل شروع بحث های سالهای بعد از ۸۸ آقای احمدی ن‍ژاد و مناظراتش و عبارت «بگم بگم » هایش است.

معاون تقنینی معاونت پارلمانی رییس جمهوری گفت: مردم هنوز از او بسیار رنجیده خاطرند و می دانند از اظهار هیچ حرفی ابایی ندارد؛ یعنی هر سخنی اعم از تهمت، افترا و دروغ را به راحتی به زبان می آورد و با سخنان خود جامعه را به تشنج خواهد کشاند.

وی تصریح کرد: بنابراین، ایشان سابقه خوبی در مناظرات ندارد و برداشت عمومی و دوستانی که هنوز از سال ۸۸ از او رنجیده خاطر هستند، این است وقتی ایشان می خواهد به مناظره بیاید، اصلا مثبت نیست.

وی ادامه داد: ایشان از روش های غیراصولی در مناظره استفاده می کنند؛ هر چیز یک مبنا دارد؛ مبنا این است که وقتی یک شخص می خواهد حرفی بزند باید اول سندش را ارائه کند و بعد حرفش را بزند در حالی که ایشان اول حرفش را می زند و می گوید بعدا سندش را می آورم.

وی افزود: همچنین باید آن سند معتبر باشد؛ مثلا ایشان عکس خانم کاندیدا را در مناظره آورده بودند و می گفتند که بگم ؟ بگم؟ اما وقتی نگاه می کردیم مشاهده می شد که آن برگه ای که دست ایشان است، تنها یک عکس بوده و هیچ سندی در کار نیست.

خباز اظهار داشت: ایشان خاطر همه از جمله مقام معظم رهبری را در جلسه استیضاح وزیر کار (آقای شیخ الاسلامی) رنجیده کردند که نواری جعلی منتسب به برادر آقای لاریجانی را به صحن مجلس آورد و از تریبون مجلس، فیلمی را که همه آن غیرواقعی و جعلی بود، نشان داد.

وی ادامه داد: در آن زمان، باز هم خاطر مردم را مکدر کرد و دو رییس قوه مقننه و قضاییه را بی دلیل به باد اتهام، توهین و افترا قرار داد.

وی تاکید کرد: بنابراین آقای احمدی ن‍ژاد، سابقه خوبی برای مناظره ندارند؛اگر هندوانه سربسته ای می بود ممکن بود مردم ندانند که در آن چیست، ولی مردم، تاریخ و دنیا می دانند که ایشان در مناظرات رعایت هیچ اصلی از اصول اخلاقی و انسانی را نمی کنند.

وی تصریح کرد: مناظره با آقای احمدی ن‍ژاد، مناظره نخواهد بود بلکه یک جلسه تهمت، افترا و فحاشی همراه با ارائه اسناد جعلی و تحریف شده خواهد بود.

به گزارش ایرنا، در پی ارائه گزارش حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری از عملکرد صد روزه دولت خود، «محمود احمدی نژاد» رییس جمهوری سابق امروز (سه شنبه) با ارسال نامه ای، روحانی را به مناظره دعوت کرد.