سوزان رایس

سوزان رایس

مشاور امنیت ملی باراک اوباما می‌گوید آمریکا گاهی باید بین تضمین امنیت ملی و حمایت از حقوق بشر، یکی را انتخاب کند

به گزارش بی بی سی فارسی، یکی از مشاوران رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرده است که با وجود توافق اولیه با ایران در ژنو و ادامه مذاکرات هسته‌ای، واشنگتن به حمایت از حقوق بشر و دسترسی آزاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ایران ادامه خواهد داد.

سوزان رایس، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد که حالا مشاور امنیت ملی رییس جمهوری است، با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران، گفته است تهران باید به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اجازه دهد به ایران سفر کند.

این اولین بار است که یک مقام ارشد دولت آمریکا بعد از توافق ایران و گروه ۱+۵، درباره حمایت آمریکا از بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران صحبت می‌کند.

خانم رایس که روز چهارشنبه ۴ دسامبر، ۱۳ آذر، در کنفرانس حقوق بشر در واشنگتن صحبت می‌کرد، ناقضان حقوق بشر در ایران را از بدترین‌ها در جهان خوانده و در زمینه نقض حقوق بشر، ایران را هم‌ردیف کشورهایی چون اریتره، زیمبابوه، سودان، سوریه و کره شمالی بر شمرده است.

این مشاور امنیت ملی باراک اوباما، دولت این کشورها را متهم کرده است که برای حفظ قدرت خود مردم را سرکوب می‌کنند.

سوزان رایس بدون این‌که اشاره مستقیمی به نام رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران کند، گفت مردم ایران هم حق دارند مانند رهبرانشان بتوانند روی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اظهار نظر کنند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، در توییتر فعال هستند. آقای ظریف در فیس‌بوک هم فعالیت دارد و صفحه او موردتوجه کاربران ایرانی بوده است.

شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک در ایران مسدود شده‌اند و کاربران اینترنتی فقط با استفاده از ابزارهای دور زدن فیلترینگ می‌توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

‘دوراهی دشوار’ بین امنیت ملی و حقوق بشر

سوزان رایس در عین حال گفته است که گاهی برای تضمین امنیت ملی آمریکا، گریزی از “دوراهی‌های دشوار” نیست.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است: “باید صادق باشیم. در دوراهی‌های دشوار میان دفاع از امنیت ملی و ترجیح‌دادن پایبندی به دفاع از دمکراسی و حقوق بشر، گاهی ما مجبور به کنار آمدن با دولت‌ها می‌شویم اما وقتی که حقی ضایع شود، به دفاع از آن و حمایت از آن ادامه می‌دهیم.”

نماینده سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفته است هم‌زمان که آمریکا در حال آزمودن مسیر دیپلماسی برای حل مسالمت‌آمیز بحران هسته‌ای ایران است، ایران هم در مقابل این محک قرار گرفته است که آیا وضعیت حقوق بشر در این کشور بهبود خواهد یافت یا نه.

ایالات متحده در سال‌های گذشته همواره از منتقدان اصلی وضعیت حقوق بشر در ایران بوده است.

دو هفته پیش کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه پیشنهادی کانادا در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران رای داد.

در جریان نشست این کمیته در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، نماینده کانادا گفت قطعنامه پیشنهادی ضمن استقبال از تحولاتی که در پی انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری رخ داده، ادامه نقض حقوق بشر در ایران را محکوم می‌کند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، در جلسه این کمیته گزارشی درباره ایران ارائه داد و از جمله به محدودیت حقوق شهروندی اقلیت های قومی و مذهبی، محدودیت آزادی بیان، اطلاعات و اجتماع و فشار بر روزنامه نگاران اشاره کرد.

در همان جلسه نماینده دائمی ایران در سازمان ملل متحد این قطعنامه را “غیرسازنده” خواند.

محمد خزاعی با اشاره به انتخاب دولت جدید در ایران گفت کشورش متعهد به همکاری با ساز و کارهای سازمان ملل برای بهبود وضعیت حقوق بشر است.

روز چهارشنبه صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، در واکنش به قطعنامه‌های سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی، این قطعنامه‌ها را “مغرضانه و دروغ” خواند و گفت که این سازمان‌ها اطلاعی از مبانی “فقهی و حقوقی”ندارند.