آمریکا به شرکت‌های «بریتیش‌پترولیوم» (BP) و «سریکا انرژی» مجوز جدیدی برای اداره یک میدان گازی دریای شمال که ایران در آن سهم دارد، اعطا کرد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز، تمدید معافیت برای اداره این میدان، به سریکا اجازه خواهد خرید سهم شرکت BP در میدانهای رهام، بروس و کیت و همچنین خرید سهم توتال در بروس و کیت را کامل کند.

سریکا انرژی در بیانیه‌ای اعلام کرد این تمدید معافیت به شرکت سریتا اجازه می‌دهد که فرآیند انتقال مالکیت سهام بریتیش پترولیوم در میادین گازی رهام، بروس و کیت به شرکت سریکا تکمیل شود.

شرکت نفت ایران که زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است، در میدان رهام نیمی سهم دارد. این میدان حدود پنج درصد از تقاضای گاز انگلیس را تامین می‌کند.

اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا مجوزی را برای شرکت‌ها و نهادهای آمریکایی یا تحت کنترل شرکت‌های آمریکایی به منظور فراهم کردن کالا، خدمات و پشتیبانی از میدان رهام صادر کرد.

شرکت سریکا اعلام کرد مجوز جدید به شرط ایجاد حسابی صادر شده که تمامی سود حاصل از فعالیت این میدان تا زمان برقرار بودن تحریمها علیه ایران، در آن نگهداری شود.

مکانیسم مشابه در دور قبلی تحریمهای آمریکا علیه ایران وجود داشت.

مجوز جدید تا ۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۹ اعتبار دارد و ممکن است بنا به درخواست سریکا، تمدید شود.

خبرگزاری رویترز اعطای این مجوز از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که خواستار فشار حداکثری علیه ایران شده را «نادر» توصیف کرده است.