۳ ایستگاه برای گفتگوهای آتی لیبی و امضای نهایی پیش از پایان سال جاری

نمایندگانی از پارلمان طبرق و طرابلس پس از امضای سند اصولی بحران لیبی در پایتخت تونس – عکس از خبرگزاری فرانسه

نمایندگانی از پارلمان طبرق و طرابلس پس از امضای سند اصولی بحران لیبی در پایتخت تونس – عکس از خبرگزاری فرانسه

در حالی که گمانه زنی ها در خصوص آمادگی غرب برای مداخله نظامی در لیبی به منظور مقابله با سازمان داعش تقویت شده است، جنز استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در مصاحبه ای که روز گذشته در روزنامه های اروپایی منتشر شد، هر گونه مداخلاتی از این قبیل را با درخواست «دولت وحدت ملی لیبی» مرتبط دانست. روزنامه انگلیسی گاردین روز گذشته در تحقیات خود تأکید کرد که یک آماده سازی نظامی غربی وجود دارد که هدف از آن جلوگیری از گسترش سازمان داعش در لیبی، با استفاده از شکاف سیاسی به وجود آمده در این کشور است.

از سوی دیگر و در میان نگرانی ها از گسترش فعالیت های داعش در لیبی، ابراهیم فتحی عمیش، رئیس هیئت نمایندگان لیبی، و عوض محمد عبد الصادق رئیس هیئت کنگره ملی لیبی، روز گذشته در پایتخت تونس، «اعلامیه اصولی» برای حل بحران لیبی را امضا کردند. این جلسه برای اولین بار بود که بدون حضور طرفی بین المللی برگزار می شود.

منابع مجلس نمایندگان توضیح دادند که مذاکرات آتی لیبی که تحت نظارت سازمان ملل انجام می شود در سه ایستگاه انجام خواهند شد که عبارتند از: ۱۳ دسامبر (آذر ماه) کنونی در رم، سپس در تونس، و در پایان هم در مراکش برگزار خواهند شد، به طوری که امضای توافق صلح نهایی پیش از پایان سال جاری انجام خواهد شد.