یک منبع قضایی به «الشرق الأوسط»: جزئیات حکم ۶ نهاد را محکوم می کند که خامنه ای و فلاحیان و سپاه پاسداران در مقدمه آن ها هستند * دارایی های ایران موجود در آمریکا برای پرداخت غرامت کافی نیست

سند امضا شده توسط قاضی جورج دانیلز در حکم صادره ضد ایران – عکس از الشرق الأوسط

سند امضا شده توسط قاضی جورج دانیلز در حکم صادره ضد ایران – عکس از الشرق الأوسط

دلایل دست داشتن ایران و عوامل آن در منطقه از جمله حزب الله در حملات ۱۱ سبتامبر سال ۲۰۰۱، که منجر به کشته شدن هزاران آمریکایی شد، افزایش یافت.

«الشرق الأوسط» انتشار انحصاری شش سند را به دست آورد که جورج دانیلز قاضی دادگاه فدرال در حکمی که هفته گذشته صادر کرد به آن ها استناد کرده بود و ایران را برای نقش در تسهیل اجرای حملات تروریستی، به پرداخت میلیاردها دلار به خانواده های قربانیان و شرکت های بیمه جریمه کرد.

این اسناد نشان می دهد که ایران انتقال عاملان «القاعده» به اردوگاه های آموزشی در افغانستان را تسهیل کرد که این امر به موفقیت حملات کمک کرد.. این اسناد همچنین ثابت کرد که دولت ایران به مرزبانان خود دستور داد گذرنامه های عاملان حملات را به منظور تسهیل رفت و آمد، مهر نکنند.

این مدارک نشان می دهد که عماد مغنیه یکی از رهبران «حزب الله» در ماه اکتوبر (شهریور)   ۲۰۰۰ با عاملان حملات دیدار کرد و برنامه سفر آن ها به ایران را با گذرنامه های جدید هماهنگ کرد تا تحرکات آن ها را پیش از اجرای حملات تأمین کند.

منابع قضایی می گویند که نهادهایی که در این قضیه متهم هستند شامل شش شخصیت و نهاد هستند که علی خامنه ای رهبر ایران، علی فلاحیان وزیر اطلاعات، معاون فرمانده سپاه پاسداران و سرتیپ محمد باقر ذوالقدر در میان آن ها هستند.

در حالی که منابع قضایی به «الشرق الأوسط» گفتند غرامت های تحمیل شده بر ایران احتمالاً بیش از ۲۱ میلیارد دلار باشد، تأکید کردند دارایی های ایران که در بانک های آمریکا موجود است برای جبران این خسارت کافی نیست.