«الشرق الأوسط» اسامی افسران ارشد سپاه قدس در این اردوگاه ها را فاش می کند

عکسی آرشیوی از قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران در جنوب کرکوک

عکسی آرشیوی از قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران در جنوب کرکوک

ایران ۶ اردوگاه در نزدیکی شهر کرکوک در شمال عراق را مدیریت می کند که نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از سربازان و افسران نیروی قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران در آن ها حضور دارند. به گفته برخی منابع آگاه برای «الشرق الأوسط»، تهران همچنین در حال برنامه ریزی برای افتتاح اردوگاه های دیگری بین کرکوک و موصل، تا مرزهای سوریه است.

حسین یزدانی فرمانده نظامی حزب آزادی کردستان گفت: «محمد رضا شهلایی، یکی از فرماندهان اصلی در نیروی قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران، بر تحرکات و عملیات این نیرو و تمامی نیروها و گروه های وابسته به آن در شمال عراق نظارت دارد، و شخص دیگری به نام باسم اقبالی پور زیر دست شهلایی کار می کند که او هم یکی از افسرانی است که به همراه یک هیئت دیگر از مسؤلان ایرانی، تحرکات میدانی شبه نظامیان بسیج مردمی را مدیریت می کنند». وی اشاره کرد، محمد علی کرمی روحانی مسؤل بخش عقیدتی و سیاسی در سپاه، و حسن مهدوی مسؤل آموزش های نظامی، و اصغر ترابی مسؤل اطلاعات، و علی رضا زنجیر زرابی مسؤل بخش رسانه ای نیز در این هیئت هستند.

به گفته این فرمانده کرد، فرماندهان نیروی قدس که بر فرماندهان شبه نظامیان شیعه در عراق نظارت دارند، عبارتند از محمد رضا شهلایی، مجتبی ابطحی، ایرج مسجدی،  و احمد فروزنده.  وی اشاره کرد هر کدام از این افراد درجه سرتیپی دارند و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس به طور مستقیم بر آن ها نظارت دارد.

از سوی دیگر، سرهنگ فاروق احمد مدیر امنیتی مرکز توز خرماتو کردستان به «الشرق الأوسط» گفت: «شبه نظامیان بسیج مردمی سه اردوگاه بزرگ در جنور توزخرماتو دارند، و افسران و مسؤلان نظامی موجود در این اردوگاه ها، نظامیان ایرانی هستند».