خشم پس از سربریدن یکی از مهم ترین باستان شناسان در پالمیرا توسط داعش

news-200815-4

پس از گذشت چهار سال از آغاز بحران در سوریه، نقشه نظامی نشان می دهد که این کشور در حال حاضر به پنج سازمان مسلح تقسیم شده است که برای کنترل جغرافیای تکه تکه شده آن با هم رقابت می کنند، که عبارتند از: نیروهای دولتی سوریه و متحدان آن ها، سازمان داعش، جبهه النصره، جناح چند پاره ارتش آزاد سوریه و نیروهای کرد.

نیروهای نظامی در حال حاضر کنترل ۲۵ درصد از خاک سوریه را در دست دارند که شهرهای بزرگ بجز الرقه و ادلب (در شمال)، و نیمی از مساحت شهر حلب جزء آن است، در حالی که نزدیک به ۵۰ درصد از ساکنان در مناطق تحت سیطره ارتش نظامی زندگی می کنند.

از سوی دیگر سوری ها و کسانی که علاقه مند آثار باستانی در جهان هستند روز گذشته با دیدن عکس هایی از جسد خالد الاسعد، پژوهشگر باستان شناس سوری، شوکه شدند. سازمان داعش پس از سر بریدن وی عکس های جسد او را بر ستونی در مرکز شهر پالمیرا (تدمر) قرار داده بودند.

دکتر مأمون عبد الکریم مدیر آثار باستانی سوریه به «الشرق الأوسط» گفت: الاسعد بیعت با داعش را نپذیرفت و برای بیش از یک ماه درباره محل گنج های پنهان پالمیرا مورد بازجویی قرار گرفت و پاسخ او این بود: «این ها در خیالات است»، به همین علت سازمان داعش او را کشت.