هادی وعده می دهد که به زودی به صنعا باز خواهد گشت * پایتخت موقت یمن «عید فطر» آزاد شد و «عید قربان» از رئیس جمهور استقبال کرد

بازگشت هادی رئیس جمهور یمن به عدن

بازگشت هادی رئیس جمهور یمن به عدن

۱۸۰ روز پس از آغاز عملیات «طوفان قاطع»، با هدف سرنگونی کودتایی که سال گذشته حوثی ها بر ضد مشروعیت در یمن آغاز کرده بودند، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن روز گذشته و پس از غیبتی شش ماهه از ریاض به عدن ، پایتخت موقت این کشور، باز گشت. یک هفته پس از بازگشت خالد بحاح معاون رئیس جمهور و نخست وزیر یمن و کابینه وی به عدن و از سرگیری وظایف خود از پایتخت موقت، منصور هادی با هواپیمایی عربستانی و تحت حمایت مشترک عربستان سعودی و امارات بازگشت.

زید السلامی، فعال سیاسی و یکی از اعضای کنفرانس گفت و گوی ملی به «الشرق الأوسط» گفت: « بازگشت رئیس جمهور و معاون وی به عدن، حامل پیام مهمی است که مفاد آن این است که پروژه دولت بر پروژه هرج و مرج و ویرانی پیروز شد». قرار است هادی در حال حاضر با یمنی ها در جشن عید قربان شرکت کند و پس از آن به عنوان نماینده یمن در کارهای مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیوریورک سفر کند. سلامی این را پیامی به جهان دانست که مفاد آن این است که رئیس جمهور و نماینده مشروعیت، از خاک کشور به سازمان ملل می رود نه از تبعیدگاه. برخی تحلیل گران نیز بازگشت رئیس جمهور به عدن همزمان با عید قربان را «نمادین» دانستند زیرا این شهر در عید فطر از شبه نظامیان کودتاگر آزاد شده بود.

هادی روز گذشته به هنگام رسیدن به فرودگاه بین المللی عدن گفت که بازگشت به صنعا، پس از آن که تمامی شهرها و استان ها از شبه نظامیان کودتا گر پاک سازی شوند، بسیار نزدیک خواهد بود. وی تأکید کرد که مرحله ساخت و ساز، بازسازی و پیشرفت میهن آغاز شده است.

در همین راستا، عربستان سعودی اعلام کرد که دو نفر از سربازان عربستانی به دست شورشیان حوثی در یمن اسیر شدند.

سرتیپ احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف عربی گفت: «شواهدی داریم که نشان می دهد که آن دو زنده هستند و در دست شبه نظامیان هستند». وی افزود: «دو سرباز در یمن اسیر هستند». سرتیپ عسیری همچنین اشاره کرد: «سه سرباز دیگر نیز مفقود هستند، و  در حال حاضر نمی دانیم که زنده هستند یا در نزدیکی مرزها به اسارت گرفته شده اند».

وی شورشیان را به علت انتشار عکس های دو سرباز اسیر ، به نقض کنوانسیون ژنو متهم کرد و گفت: «هر کاری که از دستمان بر می آید برای یافتن و بازگرداندن آن ها به عربستان سعودی انجام خواهیم داد».