با حمایت از کمپین های کاندیداهای ریاست جمهوری نفوذ خود در عرصه سیاسی آمریکا را تقویت می کنند

کنت گریفین مدیر یکی از صندوق های تامینی در وال استریت که در سال 2015 حقوقی معادل 1.7 میلیارد دلار دریافت کرد

کنت گریفین مدیر یکی از صندوق های تامینی در وال استریت که در سال ۲۰۱۵ حقوقی معادل ۱٫۷ میلیارد دلار دریافت کرد

بر اساس امتیاز بندی سالانه ای که روز گذشته توسط مجله اخبار سرمایه گذاری نهادی «آلفا» منتشر شد، ۲۵ نفر از مدیران برجسته صندوق های تامینی در «وال استریت»، تنها در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۱۲٫۹۵ میلیارد دلار دریافت کردند.

با وجود تلاش نهادهای نظارتی آمریکا برای مهار کلاهبرداری ، مدیران ارشد صندوق های تأمینی سودی بیش از ۵۰ برابر درآمد مدیران اجرایی ارشد بانک های بزرگ به دست می آورند؛ به طوری که بانک «جی پی مورغان چیس» در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۲۷ میلیون دلار به جیمی دایمون مدیر اجرایی خود پرداخت کرد، در حالی که کنت گریفین، مدیر یکی از صندوق های تامینی، سودی بالغ بر ۱٫۷ میلیارد دلار در همان سال به دست آورد.

این سودهای هنگفت طی یک سال از بحران مالی نگران کننده ای به دست آمد که نشانه شومی برای برخی از سرمایه گذاران در «وال استریت» بود، به طوری که دانیل لوئب یکی از مدیران میلیاردر صندوق تامینی آن را « میدان نبرد صندوق های تامینی» توصیف کرد.

برخی از این صندوق ها فعالیت های خود را متوقف کردند در عین حال برخی دیگر از آن ها در خود را برای همیشه بستند. برخی از برجسته ترین نام ها در این  صنعت باعث ضرر و زیان به مشتریان سرمایه گذار خود شدند که حجم این ضرر میلیاردها دلار تخمین زده می شود. با این وجود مدیران ارشد صندوق های تامینی از نفوذ و تأثیر گذاری بسیاری برخوردار شدند به طوری که مبالغ هنگفت مالی در اختیار نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا قرار می دهند و دهها میلیارد دلار در کمیته های عملیاتی سیاسی هزینه می کنند.

در همین زمینه گریفین ثروت خود را به طور قابل توجهی در عرصه سیاسی به کار برد، به طوری که از بزرگ ترین اهدا کنندگان به کمپین مبارزاتی انتخاب مجدد رام امانوئل، شهردار شیکاگو بود. وی همچنین اخیراً بیش از ۳٫۱ میلیون دلار در رقابت های انتخاباتی شکست خورده مارکو روبیو، جب بوش و اسکات والکر، به علاوه کمیته ملی حزب جمهوری خواه هزینه کرد.

صنعت صندوق های تامینی اخیراً بسیار متورم شد به صوری که حجم آن ها به ۲٫۹ تریلیون دلار از اصل ۵۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ رسید، و سود مدیران آن ها نیز به همین میزان افزایش یافت.

آن هنگام که مجله اخبار سرمایه گذاری نهادی «آلفا» طبقه بندی سود و سهام صندوق های تامینی را در ۱۵ سال پیش آغاز کرد،  جورج سوروس با سود بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار در صدر لیست بود. به گزارش مجله «آلفا» در سال ۲۰۱۵ گریفین که  تجارت را از اتاق محل اقامت خود در خوابگاه دانشجویی دانشگاه هاروارد آغاز کرد، و جیمز اچ سیمونز، استاد سابق ریاضیات، هر کدام ۱٫۷ میلیارد دلار سود به دست آوردند. این دو نفر سال گذشته نیز در صدر لیست بودند.