دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران از ثبت شکایت در دیوان عدالت اداری درباره درخواست لغو مصوبه استاد شاگردی دولت سابق خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نیروی کار رایگان از این طریق در واحدها جذب شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، آرش فراز امروز در یک نشست خبری با بیان اینکه در فصل پنجم قانون کار به نحوی مبسوط به موضوع تعریف کارآموز ومراکز کارآموزی در قالب ۱۱ ماده پرداخته شده است گفت: همچنین به صورت مشروح شرایط، الزامات و ابعاد آموزش این دسته از متقاضیان کار و اشتغال هم تبیین شده است.

دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: با توجه به صراحت مواد یاد شده و به خصوص مفاد بند (ب) از ماده ۱۱۲ قانون کار و دستورالعمل مرتبط با آن، به خوبی روشن است که وزارت کار دولت سابق با عدول از الزامات آن و به صرف تغییر عنوان کارآموز به کلمه شاگرد و کارفرما به استاد درصدد ایجاد نظم حقوقی جدیدی در حوزه روابط کار و تامین اجتماعی در راستای تضاد با منافع کارگران برآمده و بر این اساس به موجب بند ۷ از ماده ۵ این دستورالعمل تاکید ورزیده که “بدیهی است شاگردان در مدت زمان آموزش از شمول قانون کار و تامین اجتماعی خارج بوده و موضوع در قرارداد آموزشی مربوطه تصریح می شود”.

فراز خاطرنشان کرد: همچنین در بند ۱۰ از ماده ۵ این دستورالعمل مطرح شده که “هیچ مبلغی تحت هر عنوان از جمله مزد و حقوق توسط استاد به شاگرد پرداخت می شود. در این طرح “استاد” و “شاگرد” از شمول قانون کار و تامین اجتماعی به طور کامل خارج شده اند.

این مقام مسئول کارگری کشور ادامه داد: با اجرای طرح استاد شاگردی آینده شغلی فرزندان ما و شما، دانشجویان، فارغ التحصیلان و شاغلین اعم از زن و مرد با خطر جدی مواجه شده است زیرا که به موجب این طرح اولا کارگران ساده و کسانی که برای اولین بار به محیط های کار می روند باید به عنوان شاگرد و بدون بیمه و دستمزد قانونی کار کنند و دوم اینکه گروهی از کارگران شاغل به بهانه های مختلف و به خاطر جایگزینی شاگرد از کار بیکار و شغل خود را از دست خواهند داد.

وی تاکید کرد: لبه تیز این تهاجم نه تنها زندگی کارگران، بلکه تمام اقشار اجتماعی را نشانه رفته است. طرح استاد شاگردی اگر ابطال نشود به همه بخش های کار، تولید، خدمات تأمین اجتماعی و سایر حوزه های اشتغال و حتی بازنشستگان سرایت داده خواهد شد.

دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران گفت: متاسفانه شرایط به نحوی است که امروز ما باید در بیست و سومین سالروز تصویب قانون کار به مقدمات این قانون برگردیم و دوباره آنها را یادآور شویم.

فراز با اعلام اینکه در روزهای اخیر مدیرعامل تامین اجتماعی نیز اعلام کرد اشکالاتی بر طرح استاد شاگردی وارد است افزود: رئیس فنی و حرفه ای استان تهران نیز گفته این احتمال وجود دارد که سوء استفاده هایی از سوی برخی کارفرمایان از این قانون صورت بگیرد.

این مقام مسئول کارگری کشور اظهارداشت: در قانون کار، کارآموزی دیده شده اما دارای قوائدی است که در آن باید روزانه حداکثر ۶ ساعت فرد کارآموزی کند و تحت پوشش تامین اجتماعی نیز باشد. همچنین بحث مزد نیز برای افراد دیده شده است.

وی از شکایت به دیوان عدالت اداری به منظور درخواست برای لغو مصوبه استاد شاگردی خبر داد و گفت: هم اکنون منتظر بررسی و اظهارنظر دیوان عدالت اداری در اینباره هستیم. به صراحت می توان گفت مصوبه استاد شاگردی در دولت سابق، یک کار غیرقانونی بوده است.

به گفته فراز، به تازگی اعلام شده بیش از ۱۰۰ هزارنفر در کشور از طریق طرح استاد شاگردی پذیرفته شده و هم اکنون به صورت رایگان و بدون هرگونه حمایت قانونی در بنگاه ها و واحدهای تولیدی مشغول به فعالیت هستند.

دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران همچنین از انعقاد تفاهم نامه هایی از سوی فنی و حرفه ای با اصناف برای تشویق کارفرمایان در استفاده از نیروی کار رایگان خبر داد و بیان داشت: هم اکنون کارفرمایان می توانند از طریق فنی و حرفه ای درخواست جذب نیروی شاگرد را بدهند.

همچنین فرامرز توفیقی نیز در اظهاراتی گفت: با روشی که ما در اصلاح قانون کار و مصوبه استاد شاگردی دنبال می کنیم، به آینده بازار کار لطمه خواهد خورد. امروز وقتی فرزندان خانواده ها از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند، مشکل اشتغال آنها به سراغ خانواده ها می آید.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: کارآموزی باید در تحصیلات گنجانده شود نه اینکه بعد از اتمام درس، تازه فرد بخواهد برود در بنگاهی آن هم به صورت رایگان شاگردی کند. امروز جوانان متولد دهه ۶۰ جویای کار هستند اما ما درخواست آنها را با ۴ سال دانشگاه رفتن به تعویق می اندازیم.